Obývací nábytkové stěny- staronový hit! Díl první

Také si na ně pamatujete? Masivní, těžké a neohrabané. Obývací nábytkové stěny se vyráběly většinou z dřevotřísky, jež byla na povrchu polepena tapetou, která se mermo mocí, leč marně snažila napodobit dřevěný dekor. V moderní době se musí účelovost i design zařizovacích předmětů dokonale přizpůsobovat uspěchanému životnímu tempu, nejinak je tomu i v případě obývacích stěn.

128563-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Co se za tu dobu změnilo

Mohutným nábytkovým sestavám na nějaký čas odzvonilo, nosí se jednoduché geometrické tvary odlehčené prosklenými plochami. Skla už nemusí být nutně čirá, nýbrž stylová povrchová úprava, ať už mléčná, pískovaná a matná je velmi trendy. Co se barevného provedení týče, žádané jsou kromě přírodního vzhledu i odstíny tmavohnědé, světlehnědé, v kurzu je klasická třešeň či calvados. Do módy se také opět vracejí solitérní kusy, jako skleníky či komody. Obývací prostory dnes disponují otevřeností a minimalismem, který se nese v duchu jednoduchých, elegantních linií. Téměř až do stropu vysoké obývací stěny jsou nahrazeny nízkými obývacími sestavami, které doplňují atypické poličky a regály. Dominantou však zůstává televizní stolek, jehož dnešní moderní podoba tkví v nízkém, delším kusu se subtilním podnožím, na který navazuje skříňka či police. Vzhled této nábytkové sestavy významně přispívá k celkovému charakteru místnosti.

Velká fotogalerie obývacích stěn

Nábytek by měl charakterizovat určitý stupeň nadčasovosti, která spočívá ve tvarové lehkosti, kruhovém či oválném tvaru a již zmíněné strohosti. Omezením nábytku ušetříme finanční prostředky a díky tomu, můžeme pořídit kvalitnější, dražší kousky. Odborné firmy také nabízejí variantu zakázkového zpracování návrhu, jež si sami do prodejny přinesete. Důležitá role v moderních systémových sestavách připadá světlu, které má své místo jak v otevřených, tak i uzavřených komponentách.

obyvaci%20stena.jpg

Zdroj: archiv redakce

Snazší manipulovatelnost

Dřívější nábytkové stěny mnohdy vážily i stovky kilo, což činilo z jakéhokoliv pokusu o manipulaci nadlidský úkol. Dnešní obývací stěny umožňují podstatně lepší manipulaci, ačkoliv na nich málokdy najdete úchytky, a pokud ano pak budou jen nepatrné, mající spíše estetickou, než praktickou úlohu. U sestav se většinou používá prakticky stejné kování jako v kuchyních, stejně jako vyklápěcí sklápěcí dvířka. Také zásuvky jsou nejčastěji plně výsuvné, což umožňuje dokonalý přehled o uložených předmětech a značně usnadňuje údržbu. Zajímavým prvkem je na např. posuvná část stěny, za kterou je instalován televizor. Pokud ho zrovna nesledujete, je stěna zasunuta, tvoří jednolitý povrch s ostatní plochou sestavy. Tyto zasunovací díly mívají často automatické ovládání.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojůModerní pohled na věc

Výrobci se zaměřují na nábytek sektorový, variabilního provedení a jednoduchých tvarů. Mnoho mladých lidí si dneska pořizuje do obývacího prostoru nábytek kvalitní, funkční a moderního vzhledu. Velké skříně, police a regály byly součástí mohutných obývacích stěn, jelikož jsme byli zvyklí používat skříně jako úložný prostor pro málo používané věci. Neměli jsme je kam uložit a obývací stěny k tomuto účelu byly takřka ideální. Tak jako dříve i dnes výraz obývací pokoje či obývací stěna jsou stále používané a aktuální. Rozdíl je jen v používání obývací stěny. Stěny dnes mladým lidem neslouží jako odkladiště nepotřebných věcí, ale spíše naopak. Obývací stěna by měla nahradit TV stolek či malou knihovnu popřípadě polici. Snahou je obývací pokoj odlehčit, vylepšit dekoračními prvky, obrazy a květinami. Oživením pro obývák může být prosklená vitrína vystavující na odiv různé artefakty nebo jiné skleněné prvky. Fantazii se meze nekladou, na trhu je k dispozici různorodý nábytek, jaký si lze jen představit. Záleží na majiteli bytu co je ochotný a přístupný investovat do interiéru.

Ve druhé části se podíváme blíže na zoubek designovému a dispozičnímu charakteru obývacích stěn.
Obývací nábytkové stěny, jakožto staronový hit, opět nabývají na popularitě, za což vděčí především vlastnímu zdokonalování v praktičnosti i vzhledu a materiálovému zpracování.

Velká fotogalerie stylového nábytku


Text: Lucie  Sýkorová
Foto:javabali.info, furniturestoreblog.com, momoy.com, momentoitalia.com, femaleways.com

19.10.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist