Je vám v koupelně zima?

Koupelna má jednu relativní nevýhodu. Na rozdíl od ostatních místností v interiéru se v koupelně těžko chránit chladu pomocí teplejšího oblečení. V koupelně jsme většinou oblečeni naopak velmi spoře a nebo se v ní pohybujeme zcela nazí. Je vám v koupelně zima? Zkuste klasický radiátor a můžete si pořídit i takový, který jen vyndáte z krabice, zapnete do zásuvky a pak už si můžete začít třeba napouštět vanu.

126162-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Pokud řešíte vytápění v koupelně, pak máte několik možností. Nejpříjemnějším a cenově nikterak náročným vytápěním je vytápění podlahové. Tento systém nabízí mnoho firem, nejznámější jsou např. DEVI či Fénix. Cena se dá jen velmi těžko odhadnout, záleží na prodejci, náročnosti montáže ve vaší konkrétní koupelně atd., ale opravdu jen pro hrubou orientaci je možné uvažovat cca 10 – 15 000Kč pro potřeby běžné, tedy malé koupelny. Instalace takového systému je spojená s vytvářením nové podlahy a může to být z vašeho pohledu komplikovaná věc. Je to ale o kvalitě vašeho bydlení.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Pokud chcete rychlejší řešení, pak můžete zkusit radiátor. Tady jsou dvě možnosti. Buďto si pořídíte teplovodní, přesněji řečeno takový, jehož topícím médiem je teplá voda a nebo si koupíte elektrický „suchý“ radiátor. V prvním případě bude muset přijít topenář a budeme mu pár hodin trvat, než radiátor napojí na rozvod a než jej pak zprovozní. Druhá možnost jen nejrychlejší: stačí radiátor vybalit (budete je muset také nějak pověsit na zeď, ale máte – li doma vrtačku, pak to nebude problém) a zapojit do zásuvky. Teplo bude v podstatě okamžitě. Existují i tzv. „kombinované“, tedy teplovodní, do kterých se v případě potřeby dá zasunout el. topná tyč podobná klasické kulmě a to např. v okamžiku, kdy přestane téct teplá voda a v koupelně je tím pádem zima. Topnou tyč pořídíte cca od 2 000Kč.

A výhody a nevýhody?

V rámci pořizovacích nákladů jsou na tom suché a teplovodní radiátory vlastně stejně. Pořídíte jen cca od 3 000Kč (malý výkon pro malé koupelny), průměrná cena do běžné koupelny cca 5 m2 se může pohybovat kolem 8 500Kč . V rámci provozních nákladů bude dražší suchý radiátor, ale to jen v případě, kdy vodu ohříváte (centrálně) např. plynem nebo jinak než elektřinou. Pokud však máte vysokou spotřebu energie (ať už  jako dům nebo bytová jednotka), tak můžete dostat do tarifu, kde bude pro vás elektřina levnější a rozdíly ve srovnání s jinými způsoby vytápění nebudou (ročně) v tisících ale ve stokorunách a možná se dostanete i níž.

A jaký výkon?

Výkon záleží na velikosti vytápěné místnosti. Pokud chcete mít klid a jistotu a pokud nemáte koupelnu velikosti obývacího pokoje, pak se spokojíte s výkonem 250W. Na každém výrobku je navíc uvedeno, pro jak velkou místnost je určen.

Upozornění

K čištění koupelnových radiátorů používejte vlhkou utěrku z mikrovlákna. není vhodné použití abrazivních nebo chemických čistících prostředků.Pro provedení nerez doporučujeme speciální čistící prostředek na nerezavějící ocel.

Red.
Foto: P.M.H., Ideal Standard

2.1.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist