Hra světel v interiéru

K tomu, abychom se doma cítili dobře, do velké míry přispívá osvětlení interiéru. I když světlo a jeho hry vnímáme většinou podvědomě, právě osvětlení určuje do velké míry naše pocity. Tlumené osvětlení nám pomůže se zklidnit, více světla naopak podporuje naši duševní i fyzickou aktivitu. Pokud není intenzita světla optimální, vnímáme jeho působení rušivě. Pomocí světla jednak vyvoláme atmosféru, ale také v interiéru zvýrazníme vybrané prvky.

obr.11_covetkoi-dining-tables-1100x618.jpg Zdroj: Covet

Pro činnost člověka je nejpřirozenější světlo denní, které určuje přirozený životní rytmus. Jenom s ním bychom však v naší dynamické době nevystačili. Na řadu tedy přichází světlo umělé. Množství a intenzita denního světla v interiéru závisí nejen na ročním období, ale i na orientaci bytu, jeho architektonickém řešení, počtu oken, jejich velikosti, apod. To jsou základní výchozí podmínky, s kterými pracujeme buď my sami nebo bytoví architekti při návrhu řešení osvětlení v konkrétním interiéru.

Základní pravidlo, kterým bychom se měli řídit zní: míra intenzity osvětlení záleží na typu činnosti, které v konkrétní místnosti vykonáváme. Naším cílem by mělo být v interiéru vytvořit několik zón s různou intenzitou osvětlení. Maximální intenzita světla bude v místech, kde se aktivně setkává celá rodina (např. jídelna, kuchyň), slabší intenzita osvětlení bude v prostorech, které slouží k relaxaci a odpočinku (obývací pokoj, ložnice). V prostoru bychom také měli rozmístit větší počet světelných zdrojů, což přispívá k uvolněnější atmosféře, a neomezovat se na jeden centrální zdroj osvětlení.

Nyní projdeme imaginárním bytem místnost po místnosti a zaměříme se na jejich jednotlivá specifika. Budeme se snažit kombinací různých světel podtrhnout celkový dojem z interiéru.

Velká fotogalerie moderních interiérů

V obývacím pokoji se doporučuje intenzita osvětlení 50 až 100 lx, pro delší čtení a práce vyžadující soustředění na detail až 300 lx. Tomuto požadavku stroze odpovídá jedno centrální osvětlení a stojací lampana čtení. Se světly si ale můžeme vyhrát mnohem víc. Velice zajímavým řešením je variabilní kolejnicový systém, který může obsahovat nejrůznější druhy stínidel a žárovek. Umožní nám vyrobit si světlo přesně podle našich individuálních požadavků. Toto řešení je ideální nejen v případě interiérů, kde projektanti uvažovali pouze jeden centrální vývod pro osvětlení. Jako doplňková světla použijeme stojací lampy a tlumené stolní lampičky, nejlépe stejného designu, které navozují v ne příliš osvětlených rozích příjemnou atmosféru. Nebojme se ale ani dekorativního osvětlení, které bude vyzdvihovat vybrané prvky interiéru (obrazy, zajímavý kus nábytku, květiny).

Práce v kuchyni je na intenzitu osvětlení nejnáročnější, vyžaduje minimálně 300 lx. Nejdůležitější je přímé a intenzivní osvětlení pracovních ploch, tzn. přípravného a mycího centra, sporáku. Zároveň však musíme dbát na to, abychom si při práci nestínili, ani aby nás světlo neoslňovalo. Jako doplňkové světlo můžeme použít centrální osvětlení kuchyňského koutu, či světelnou lištu nad barem. Jako dekorační osvětlení je velmi efektní nasvícení horních skříněk. Další požadavky jsou na osvětlení jídelního koutu. Světlo nad jídelním stolem by mělo být samostatné, výhodou je, pokud je výškově nastavitelné. Opět platí, že by nemělo oslňovat, ale zároveň by mělo svítit dostatečně, abychom „viděli do talíře“ i do tváří spolustolovníků.

Od osvětlení v koupelně očekáváme především navození příjemné atmosféry. Od tohoto faktu se odvíjí také požadavky na doporučovanou intenzitu světla, která je okolo 100 lx, pouze zrcadlo by mělo být osvětlené více. Osvětlení v koupelně řešíme většinou jedním centrálním světlem a lokálními svítidly u zrcadla, která prostor dosvěcují a zároveň dotvářejí atmosféru. Elegantním a stále více oblíbeným řešením pro koupelny je rozmístění několika stropních bodových svítidel.

Osvětlení v ložnici by mělo být méně intenzivní, aby místnost působila celkově útulným dojmem. V ložnici nám bude stačit intenzita osvětlení 50 lx, lampička pro krátké čtení před spaním by nám měla dát osvětlení okolo 150 lx. Pro centrální osvětlení místnosti je vhodné použít nepřímé světlo na stropě, kdy nás na lůžku středový lustr nebude oslňovat. Osvědčená jsou v tomto případě stínidla z matného skla nebo matné žárovky. Lampičky na čtení je vhodné volit s pohyblivými rameny, aby se dala podle potřeby natočit. V ložnici najdou také hojně uplatnění nástěnná svítidla, která umocní celkovou atmosféru místnosti, případně mohou zcela nahradit centrální stropní světlo.

Největší požadavky na lokální osvětlení jsou v pracovně. Soustředěné čtení či psaní vyžaduje osvětlení okolo 300 lx. Pro práci u počítače či psacího stolu volíme svítidla se směrovaným světlem a ideálně svítidla s možností nastavit intenzitu osvětlení. Stejně jako u přímého osvětlení pracovních ploch v kuchyni dbáme na to, aby nám lampa nestínila nebo nás při práci neoslňovala.

Nakonec jsme si nechali vstupní halu nebo chcete-li předsíň. Pro někoho možná nejméně důležitá místnost v bytě, ale podle našeho názoru na prvním dojmu záleží nejvíce. Proto bychom se měli snažit, aby i osvětlení v hale působilo co nejvíce příjemně. K tomu nám výborně mohou posloužit stropní bodová světla nebo několik vhodně rozptýlených světelných zdrojů.

Foto z archivu firmy Deltalight.

2.5.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist