Dům ve vzrostlé zahradě s neobyčejným oknem

Nad Vltavou uprostřed zahrady vyrostl moderní dům, který kopíruje svažitý terén pozemku. Jednoduchá hmota domu mezi vzrostlými stromy tvoří s okolím zajímavý kontrast a veliké prosklené plochy stírají rozdíly mezi exteriérem a interiérem.

schuco_rd-ve-vranem_zdroj-schuco_02-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Schüco

Architektka Tereza Čudová Ajmová měla od investora stručné zadání, v podstatě jen počet pokojů a přání na velký obývací prostor.

Vznikl dům zalomený podle tvaru lichoběžníkového pozemku, jako by sestupoval po svažité zahradě, skrytý mezi starými ořechy a třešněmi. Investoři totiž koupili pozemek v původní zástavbě. Přístup je po dlouhé úzké příjezdové cestě, takže z ulice není vidět ani dům, ani jezírko s lekníny.

Praktická dispozice dopřává soukromí rodičům a dětem

Svažitost zahrady si vyžádala specifické řešení úrovní objektu. Hlavní vstup do domu je na úrovni mezipatra, odkud lze přes zádveří pokračovat do proskleného obývacího prostoru s kuchyní a na terasu lomenou kolem rohu obývacího pokoje a zastíněnou baldachýnem.

Od zádveří lze dále vystoupat do patra, kde před ložnicí rodičů s šatnou a koupelnou vzniklo pódium s knihovnou a s prostorem pro klavírní křídlo. Směrem dolů od hlavního vstupu pak vedou schody k pokojům dětí, koupelně a technické místnosti.

Zvolený interiérový minimalismus co do barev, materiálů i tvarů je laděn do odstínu matné bílé kávy. Industriální pohledové betony na stropech jsou vyvažovány teplejšími odstíny dubové podlahy. Architektka přiznává, že syrových šedých betonů se investor zprvu bál. „Já vždycky říkám, pojďme to zkusit, a když se vám to nebude líbit, tak to přetřeme. A tento přístup funguje, ještě se žádný betonový strop nepřetíral.“

Okno do dvora

Asi největším oříškem pro projektanty a statiky byla realizace velkého rohového okna bez podpěrného sloupku.

„Bylo to stavebně zajímavé, ale staticky náročné. Několikrát jsme to přepočítávali a měnili, nakonec jsme vytvořili obrovskou atiku se spoustou železa, aby nedošlo k průhybu stropního betonu ani o dva centimetry a okna nepraskla. Vznikl tím však krásný výhled, kdy se vám otevře zahrada a vy sedíte u jídelního stolu v obývacím pokoji a vlastně i v zahradě. Výhled přitom nic neruší, ani ten nejtenčí sloupek, takže vůbec nevnímáte, že sedíte uvnitř,“ líčí architektka.

Prosklený roh vznikl z posuvných křídel Schüco ASS 77 PD.HI se skrytým automatickým pohonem a vysoce tepelně izolovaných díky trojsklu HI (High Insulation). Přirozené zastínění vytváří letitý ořech, takže žaluzie nebyly potřeba.

O spokojenosti investora s návrhy architektky svědčí i to, že už zvažuje výstavbu dalšího domu…

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist