Dům s křížovým půdorysem

Starý kamenný dům z počátku 19. století, který se nachází v pražské čtvrti Hloubětín na území staré osady „V Chaloupkách“ volal po rekonstrukci. Byl na pozemek vlastně „vsazen“ ze západní hrany a stal se tak logickým pokračováním zástavby okolních domů V Chaloupkách.

1q7ydpxj1554027864-1440x1080-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: David Maštálka

Nedostatek vnitřních prostor vyřešili přístavbou

Osada V Chaloupkách je vlastně dnes jakýmsi ostrovem mezi vilkami z poválečného období. Všechny původní domy jsou podélně postaveny rovnoběžně s vrstevnicemi kopce Aloisova.

„A náš starý dům měl stejně jako ostatní obyčejný vesnický obdélný půdorys a sedlovou střechu s keramickými taškami. Vstup byl na středové ose, po jejíchž stranách jsou na dále dvě světnice zaklenuté českými plackami. Ke starému domu bylo třeba přistavět nový, především z nedostatku vnitřních prostor, které nám chyběly k naší ideální představě života uvnitř,“ uvádějí architekti MgA. Lenka Křemenová a David Maštálka z pražského ateliéru a1 architects.

Spojení starého s novým

V roce 2008 navrhla přestavbu domu Lenka Křemencová jako svůj diplomní projekt na UMPRUM paralelně s projektem čajového domu v zahradě, který byl diplomem Davida Maštálka a který stojí na téže zahradě jako starý dům.

Od začátku projektu bylo jasné, že je potřeba zachovat centrální osu domu, která je i pro všechny okolní domy charakteristická. Což znamenalo najít tu správnou hmotu, která by se harmonicky propojila s domem starým, kterou se nakonec stalo dřevo. Po roční diskuzi a práci na diplomu tedy vznikl dům křížového půdorysu.

Dva jako jeden

Jsou to v podstatě domy dva. Nový drží tvar vesnického domu a prochází skrz střed starého domu. Doslova do něj proráží světlo. Je natažený od jižního kraje pozemku u lesa téměř až k severnímu plotu sousedů.

„Svou kontrapozicí posiluje a zvýrazňuje charakteristické podélné postavení okolních domků. Ve svém kontrastu je důsledný, a tak není zděnou uzavřenou hmotou, ale otevřeným dřevěným domem. V tomto křížovém spojení dvou tvarově podobných za to materiálově zcela odlišných domů spočívá jejich harmonické kontrastní propojení. Jsou to dva domy a přece společně tvoří jeden,“ dodávají architekti.

17.12.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist