Dotace na sociální bydlení nejen pro obce

Vláda dala zelenou dotacím na sociální bydlení. Již brzy tedy budou moci právnické i fyzické osoby získat finanční prostředky ze Státního fondu rozvoje bydlení, určené na výstavbu sociálních nájemních bytů. Doposud měly nárok na dotace jen města a obce.

126778-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Příležitost pro soukromé investory

Podle nově schváleného nařízení vlády mohou o dotaci na výstavbu sociálních nájemních bytů žádat nejen města, ale i soukromí investoři, což je velký krok vstříc rozšíření sociálního bydlení.
„Půjde-li o novostavbu, dotace pak bude ve výši 6 500 Kč/m2 s horním limitem 500 000 Kč. U stavebních úprav a rekonstrukcí bude dotace 5 500 Kč/m2, maximálně však 420 000 Kč na bytovou jednotku“, uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.
Dotace bude poskytována nejen na zcela novou výstavbu, ale i na změnu existujících staveb, která je v mnoha případech finančně méně nákladná.
„Důležité je, že dotace je individuální na každý byt. Investor tak může z plánovaného bytového komplexu vyčlenit na sociální nájemní byty jen určitý počet bytů a na ty jednotlivě žádat dotace,“ upřesnil ministr Rostislav Vondruška.

Dotační bonusy

Například při vzniku upravitelného bytu se zvyšuje dotace o 50 000 Kč, a pokud výstavba splňuje požadavky na energetickou náročnost budov platné pro třídu A, navýšení je dalších 100 000 Kč. Pro třídu B je toto zvýšení 50 000 Kč. Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí ale přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.

Proč dotace?

Dotace na výstavbu sociálního bydlení by měly podpořit výstavbu finančně dostupných nájemních bytů pro osoby s nízkými příjmy, případně s dalšími handicapy, které si nejsou schopny pořídit nebo udržet bydlení v tržním sektoru.

Kdo dostane sociální byty?

Cílovou skupinu nájemců sociálních nájemních bytů tvoří příjemci opakovaných dávek v hmotné nouzi, osoby vymezené limitem čistého příjmu, případně dalšími sociálními handicapy. Nájemní sociální byty budou sloužit osobám z cílové skupiny po dobu 10 let v období 15 let od dokončení stavby. Po uplynutí této doby bude možné byty nabídnout na trhu za smluvní nájemné či je přeměnit na vlastnické bydlení.

Zájem o dotace nebude malý

Podle prvních odhadů ministerstva by se mohli do konce roku 2010 přihlásit o podporou investoři na  výstavbu až 2 tisíc sociálních nájemních bytů. Rozsah výstavby záleží především na poptávce a schopnosti investorů vyhovět nastaveným kritériím programu. Záleží také samozřejmě na finančních možnostech státu, tedy výše rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení, který bude poskytovatelem dotace.

Další informace ze světa bydlení, finance a právo.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

25.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist