Jak využít kožešinu v interiéru

Vhodně zvolený materiál do bytu, domu nebo na chatu vám může interiér zajímavě obohatit. Máte mnoho možností, jak využít různé druhy v mnohabarevných provedeních, zapomínat nemusíte ani na jedinečný design. Poradíme, jak se dá využít kožešina v interiéru, která dodá celému prostoru útulnost a jedinečnost.

Kožešina v interiéru by neměla chybět ani u vás (Zdroj: Šárka Miškovská)
Kožešina v interiéru by neměla chybět ani u vás (Zdroj: Šárka Miškovská)

Kožešina v interiéru

Kožešina v interiéru má dlouholetou tradici, která sahá ještě do dob dávné historie, kdy byla kožešina důležitou součástí oděvů. Používala se i k výrobě zbraní a později se využívala i z estetického hlediska. Přírodní kůže se činila již ve starověkém Egyptě.

Zpracování kůže se postupem času zdokonalovalo, změkčování probíhalo za pomoci sušení, zasolování, tukem, kamencem nebo formaldehydem. Technika se vyvíjela a kůže mohla být užita k výrobě obuvi, opasků nebo přikrývek. Ve středověku byla kožešina a kůže součástí interiéru šlechtických sídel a domovů měšťanů. Dříve se kožešiny využívaly především v zimě jako přikrývky nebo oblečení do nepříznivého počasí. Tento prvek se stává symbolem luxusu, stálosti a kvality.

Největší rozmach zaznamenává v polovině 19. století a technologie činění se díky chromitým solím zkracuje z měsíců na dny. Kožešina a kůže má v interiéru využití i v moderní době, ať už jde o přírodní, nebo umělou. Stále častěji se tyto materiály dostávají do popředí interiérových trendů a upoutávají pozornost interiérových designerů. Kožešina patří mezi top materiály, které si zaslouží své místo i ve vašem interiéru.

Proč má kožešina v interiéru své místo

Kožešina má v interiéru své místo hned z několika důvodů. Jistě nikdo nezpochybní, že tento materiál navozuje pocit tepla – a to jen pouhým pohledem, aniž bychom se jej museli přímo dotýkat. Trendy se mění i ve stylech vybavení interiérů, kdy se z minimalistického stylu mění ve styl, který má navozovat pocit útulnosti – ať už jde o rustikální, skandinávský, nebo styl glamour.

Jakou kožešinu zvolit  

Vzhledem k enviromentálnímu chápání využití přírodních zdrojů je jistě rozumnější využít kvalitní umělou kožešinu. Tato kožešina se na první pohled nikterak neliší od té přírodní. Pokud si ji pořídíte, budete mít pocit ekologičtější a šetrnější varianty přístupu ke zvířatům, ze kterých se kožešina získává, což jistě stojí za to. Dalším plusem je lepší a snazší údržba a nižší pořizovací cena.  

Kožešinové polštáře dodávají prostoru prvek jedinečnosti
Kožešinové polštáře dodávají prostoru prvek jedinečnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kam se dá kožešina v interiéru využít

Většina lidí si představí kožešinu jako předložku u postele nebo křesla v obývacím pokoji. Toto ale není opravdu jediné využití. Představte si část krásné kožešiny na sedáku nebo na opěradle křesla. Určitá inspirace může být ze severských zemí, kde má kožešina v interiéru své míso. Často bývá sobí kůže zavěšena na stěnách, kde působí jako velmi nápaditá dekorace.

Kožešiny se skvěle kombinují se dřevem, rovněž dobře vypadají se sklem, kovem keramikou nebo běžnou cihlou. Proto se kožešina hodí téměř ke každému stylu bydlení, její extravagantní odstíny a motivy lze nalézt i v uměleckém směru pop artu. Kůže se dá využít jako běhoun na stůl nebo prostírání. Design jde ještě dál a můžete si pořídit sklenice nebo poháry dekorované kožíškem. S kožešinou v interiéru to ovšem nepřehánějte. Postačí jeden nebo dva prvky pro celou místnost.

Nejlépe se kožešina hodí do ložnice nebo obývacího pokoje. Tyto dvě místnosti si přímo říkají o jemné, měkké a elegantní prvky. Velmi stylově bude vypadat kožešina na masivní dřevěné posteli. Stěny vymalujte do hnědého tónu a celý prostor doplňte o kovové nebo dřevěné dekorace zavěšené na zeď. Ti, kdo mají raději něco jemnějšího, zvolí výmalbu ložnice v jemném růžovém nebo béžovém odstínu.

Pro tento styl bude skvělým doplňkem bílý kobereček z kožešiny umístěné pod postelí, který vám zaručí příjemné vstávání. Obývací pokoj ozdobte o sedací vaky s kožešinovým povlakem, pohodlnou sedačku obohaťte o jeden nebo dva malé kožešinové polštářky. Obývacímu pokoji ve skandinávském stylu bude krásně dominovat jednoduchý bílý koberec v obdélníkovém provedení. U televize se skvěle zahřejete kožešinovou dekou.

Kožešinová přikrývka vás zahřeje
Kožešinová přikrývka vás zahřeje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koberec před křeslem s vysokým vlasem bude příjemný pro vaše chodidla. Kožešina nemusí chybět ani v dětském pokoji. Malé kusové koberce nepravidelných tvarů skvělé poslouží v koutku, kde si děti rády hrají na zemi. Kožešina jim poskytne přirozenou izolaci před chladem podlahy. Kožešinu můžete využít i v chodbě jako přehoz, který se bude skvěle vyjímat u sedací lavice.  

Péče o kožešinu

Asi nejdůležitější je pořádné vyklepání, při kterém kožešinu zbavíte přebytečných nečistot a prachových částic. Kožešina s dlouhými chlupy si zaslouží občasné pročesání. Vždy ji češte po směru vlákna, použít můžete obyčejný hřeben. Tu s krátkými chlupy můžete vysát vysavačem. Poté můžete vytvořit směs z hrubé mouky nebo krupice s pracím práškem, kterou vetřete do srsti a nechte ji chvíli působit. Poté vše důkladně vyklepejte. Kožešiny nezapomeňte pravidelně větrat. Větší znečištění svěřte do rukou odborníků, kteří mají potřebné vybavení.

Zdroj informací: kubatkuze.cz; homelook.cz; westwing.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Monitorování ohrožené veverky obecné

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V rubrice Naše zvíře navštívíme záchrannou stanici a zapojíme se do monitorování ohrožené veverky obecné

Pouzdro na tužky

Jak si doma vyrobit látkové pouzdro na tužky

Fotografování novorozenců

Ukážeme si, jak fotí miminka profesionální fotograf, a jaké používá pomůcky, aby snímky vypadaly co nejlépe.

Tělový scrub

Tělový scrub

Jak léčit nemocné průdušky?

Zábal na průdušky z křenu a medu

Jak vyrobit přívěsek na batoh ve tvaru zajíčka

Chcete si vyrobit originální přívěsek pro sebe nebo jako drobný dárek? Inspirujte se naším návodem.

ČTĚTE DÁLE

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.