Záclony a závěsy? Co dělat, když to bez nich nejde

Stále častěji objevují v interiérech okna bez záclon a závěsů pouze s žaluziemi, ale toužíte-li po útulném interiéru, bez textilií na oknech se objedete jen stěží. Někdy stačí jen záclona, jindy to prostě bez závěsu není ono. Co byste měli vědět, než se vydáte do obchodu? Poradíme vám.

14bella6624-00_trend_2-1100x618.jpg Celá galerie 31 Zdroj: Bella Rose

Než se vydáte do obchodu

Když zařizujete nový byt nebo se pokoušíte vnést nový impulz do stávajícího bydlení, záclony a závěsy v tom obvykle hrají důležitou roli. Velmi často totiž výrazně ovlivňují výsledný dojem, který ve vás daná místnost vyvolá. Proto je důležité jejich výběr nepodceňovat.

Navíc nejde jen o design. Záclony a zvláště závěsy mají také pro váš byt praktický význam. Vždyť kromě zútulnění místnosti nabízejí také větší soukromí, obzvlášť pokud bydlíte v husté zástavbě, a neméně důležitá je také jejich schopnost zamezit tepelným ztrátám.

Nicméně při výběru záclon vás čeká mnoho rozhodnutí. Chcete raději něco romantického, lehkého a vzdušného, nebo vašemu stylu lépe vyhovují barevné vzory? Očekávejte se, že pokud půjdete do obchodu bez konkrétní představy, v bohatém sortimentu látek, barev, délek i stylů se doslova utopíte.

Jaký materiál vybrat?

Při výběru materiálu na záclony je důležité uvážit nejen styl, ale také praktické ohledy. Hustší typy látek vám zajistí větší soukromí, ale blokují více slunečního světla. To může být výhodou, pokud máte ložnici otočenou na východ a ranní slunce vás budí příliš brzy. Hodně průsvitné záclony zvolte pro lehčí vzdušnější vzhled.

Jakou zvolit délku a šířku záclon?

Ideální délka a šířka záclony závisí na tvaru a velikosti okna a velikosti parapetu. Změřte celou šířku okna, číslo zdvojnásobte a přidejte ještě zhruba 50 centimetrů na přesah textilie.

Délka záclony nebývá shodná s výškou okna. Měřit musíte od garnýže. A samozřejmě záleží na vás, jak dlouho záclonu chcete. Pokud máte široký parapet nebo na něm máte květiny, které potřebujete často zalévat, můžete zvolit obloukové nebo krátké záclony. Pokud máte rádi romantický vzhled, zvolte záclony až na zem. Zvláště ve starých chalupách jsou oblíbené záclony na vitrážku. Většinou zakrývají třetinu nebo polovinu okenní tabule a jsou navlečené na vitrážce (tyčce), která je umístěná mezi okenními rámy.

Záclonu si můžete vybrat buď v metráži, nebo už ušitou. Její nevýhodou je fakt, že se musíte přizpůsobit předem daným rozměrům, zatímco metrovou si ušijete na míru. Dobrou zprávou je, že prodejny záclon většinou tuto službu nabízejí za pár korun.

Souhra s ostatním textilem

Vhodným doplňkem záclon je i další bytový textil, jako jsou závěsy, voály, ubrusy nebo přehozy, které by měly spolu ladit a dotvářet celkový interiér.

20.9.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist