Zabezpečená domácnost – to pravé řešení v čase dovolených

Nastává čas prázdnin a dovolených a mnoho z vás vyjíždí na delší čas pryč. Jak se postarat o domácnost, dokud si budete užívat léta? Mějte na paměti, že čas dovolených je i časem zlodějů. Proto nic neponechávejte náhodě!

128046-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Bezpečnostní dveře a systémy jsou dnes samozřejmostí, kvalitní zámek nebo bezpečnostní fólie na okna, obzvlášť v případě, že bydlíte v přízemí, doporučují téměř všichni odborníci. Ideální je samozřejmě alarm, ale u rodinného domku například i svítidla na fotobuňku, která mohou zloděje odradit.

Zabezpečená domácnost neznamená jen bezpečnostní dveře

Klasickým bezpečnostním prvkům ale můžete i vy sami aspoň trochu pomoci. Předně se vyvarujte nejčastějších chyb, které zloděje lákají. Nezatahujte příliš rolety, závěsy a žaluzie. Pokud doma běžně nemáte jako v kobce, budou právě zatemněná okna tím pravým signálem, který ohlásí váš odjezd a dlouhodobou absenci v bytě.

TIP: Nenechávejte plnou poštovní schránku, dejte klíče třeba sousedce, která ji může každý den nebo dva vybírat.

Zabezpečená domácnost musí odolat nejen zlodějům

Kromě zloděje vás ale může v době vaší nepřítomnosti navštívit i jiný nečekaný návštěvník. Například požár. Vypněte proto všechny elektrické spotřebiče kromě ledničky, mrazničky a samozřejmě elektronického zabezpečení domácnosti.

TIP: Vytáhněte nabíječky ze zásuvek, vypněte plynový kotel a kamna. Odpojte televizi od antény a zkontrolujte všechny vodovodní kohoutky. A hlavně příliš nerozšiřujte do okolí, že jedete pryč, naopak se i v době vaší nepřítomnosti snažte zachovat dojem stále obydleného bytu. K tomu napomohou i spínače, které budou v bytě nepravidelně rozsvěcovat.

Pojištěná zabezpečená domácnost

V žádném případě nezapomínejte na pojištění. Stát se může ledacos, a pokud ani dokonale zabezpečená domácnost neodolá zlodějům, měla by přijít na řadu pojišťovna, která vaše rozčarování alespoň trochu zmírní.

Dejte si ale pozor, abyste si nespletli pojištění nemovitosti s pojištěním domácnosti. Nemovitost je pouze stavba a všechno, co je pevně zabudováno v zemi. Domácnost je naopak přesně to, co si může zloděj odnést, tedy vybavení bytu. Pojistěte proto jak nemovitost, tak domácnost, ať předejdete případnému zklamání.

Zabezpečená domácnost i ve virtuálním světě

A ještě jedna rada: dnešní společnost žije i ve virtuálním světě, Twitter a Facebook se staly běžnou součástí všedního dne. I tady buďte obezřetní. Pokud na internet pověsíte fotky nově zařízeného bytu, do toho se pochlubíte, že odjíždíte na dovolenou, a všechny informace necháte volně přístupné všem uživatelům internetu, dáváte zloději bezpečný tip.

Mějte na paměti, že statistiky jsou neúprosné a mnohdy až děsivé. Zhruba každou hodinu dochází v České republice k jednomu vloupání do bytu…

Martina Tlachová
Foto: zlodej-jde.cz, slavona.cz, wordpress.com, goldengatehousing.org.uk

18.6.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist