Vyznáte se v moderních podlahách? Víte, jaké jsou rozdíly mezi vinylem, rigidem nebo bio krytinou?

Vyznat se v materiálech, které si můžete položit na podlahu, je čím dál tím náročnější. Výrobci totiž neustále přicházejí s dokonalejšími vlastnostmi krytin a hledají cesty k ekologičtějším variantám. Představujeme vám podlahy, které se vyvinuly z klasického vinylu nebo, chcete-li, PVC.

kpp-home-xl_vinyl_1_zdroj-kpp-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: KPP podlahy

Narazili jste při hledání nové podlahy na pojmy jako vinyl, SPC nebo ekologické podlahy a máte pocit, že je to jedno a to samé? Pak vás vyvedeme z omylu. Jde o tři zcela rozdílné typy materiálů, které mají společné jen to, že u jejich zrodu stál ten nejznámější – vinyl.

Zatímco vinyl se stále vyrábí z plastu, vznikly při hledání ekologičtějších variant nové tipy krytin, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a vynikají mnoha vlastnosti, kterými svého „zakladatele“ dokonce předčí.

K společným a vynikajícím všech tří krytin vlastnostem patří to, že jsou příjemné a teplé na dotek, mají nízkou kročejovou hlučnost, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření. Navíc jsou všechny vhodné pro podlahové topení.

Minerální SPC podlahy

Pro moderní SPS (z angl. Stone Polymer Composit) podlahy se vžil také název rigid. Jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (např. značky KPP, Wineo, Kährs, Quick Step či Arbiton).

Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné.

Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení. „Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti např. laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod. Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin je vyráběna již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku,“ dodává Milan Mrkáček.

SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

Čistě ekologické bio podlahy

Při výrobě bio krytin se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Nejsou použity žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do odpadkového koše spolu se směsným odpadem. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z polyuretanu silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny stejně jako vysokou rezistenci proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. Jsou určené k zámkové pokládce i plošnému lepení.

Co nového u vinylu?

Také i vinylu, pro který se dříve používal název PVC (Polyvinylchlorid) v případě použití v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích, vývoj došel k ekologičtějším řešením. Řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly a pokud už ftaláty obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví tak bezpečné.

K jejich oblíbenosti přispívá, že je možné je pokládat jako plovoucím způsobem tak i celoplošným lepením, případně v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. Navíc jsou k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky 2 mm, což je praktické např. při rekonstrukcích. Navíc disponují nejširší nabídkou dekorů, té zatím ostatní dva typy krytin nedosahují. A v neposlední řadě jsou levnější než bio nebo rigidní podlahy.

Jak do toho zapadá linoleum?

Jde vlastně o vzdáleného pradědečka vinylu. Linoleum vyvinul již v roce 1864 Angličan Frederik Walton. Jeho hlavní složkou byl lněný olej, odtud také jeho název. Když se ve druhé polovině 20. století začalo masově vyrábět, přešlo se na syntetické měkčené či neměkčené PVC.

Dnes rozšířený název marmoleum je moderní verze linolea, které se vyrábí se z lněného oleje, pryskyřice vápence, dřevité moučky a přírodních pigmentů, které jsou lisovány na jutovou textilii a jde o obchodní značku společnosti Forbo Flooring. I ono nabízí široké možnosti využití, které lze pokládat pásů nebo modulárních dílců v nespočetné škále barev a povrchových struktur.

5.1.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist