Výměna zboží aneb co s nevhodnými dárky

Je po svátcích a vám zbyly dary, se kterými si opravdu nevíte rady? Nebo jste podobný dárek darovali vy? Nemusíte házet nepovedené nápady na dno skříně nebo rovnou do koše, běžte je vyměnit. Obchodníci vycházejí svým zákazníkům vstříc.

136676-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nezapomeňte, že k výměně zboží s sebou potřebujete paragon – ten, kdo vám dárek dal tedy o vaší nespokojenosti musí vědět a paragon vám poskytnout. Nejlépe uděláte, pokud vezmete toho, kdo se s dárkem netrefil, přímo do obchodu s sebou. Nebudete tak dělat nic za jeho zády a ukážete mu, co se vám líbí a čím vás může potěšit příští rok.

Nejčastější chybou je špatná velikost oblečení. Takový omyl není nijak fatální, a pokud nebudou mít v obchodě vaši velikost, mnohdy není problém koupit za podobnou sumu peněz jiné zboží. Takové služby nabízejí například obchody se sportovním oblečením, proto se u prodejců na své možnosti poptejte.

Výměna zboží záleží na prodejci

Mějte na paměti, že vždycky záleží na konkrétním obchodníkovi. To, že jste koupili špatné zboží, totiž není jeho vina. Buďte rádi, že většina obchodníků vychází nakupujícím, a to především po Vánocích, vstříc.

Nezapomeňte tedy na doklad o koupi a hlavně na to, že zboží nesmí být nijak poškozené. Nesmí u něj chybět ani visačky s cenou nebo velikostí.

Výměna zboží koupeného na internetu je snadnější

Mnohem lépe než v kamenných obchodech se vám bude vyměňovat zboží nakoupené na internetu, prostřednictvím telefonu, přes email nebo fax. Je dobré vědět, že podle ustanovení § 53 odstavce 7 občanského zákoníku máte právo odstoupit od smlouvy do dvou týdnů ode dne, kdy jste si zboží převzali.

V této lhůtě můžete zboží vrátit bez udání důvodu, takže obchodníka nebude zajímat, co vás k výměně zboží vede. Prodávající vám navíc musí vrátit plnou cenu výrobku, do které spadá i poštovné a balné.

Další rady a inspirace nejen na téma výměna zboří ve článku Dlužíte peníze? Někdo dluží vám? Novela exekučního řádu už platí!

Martina Tlachová
Foto: starwoodhotels.com, readystudygo-project.com, wordpress.com, dorf-tirol.it, wizardmidrand.com, natcom.org

6.1.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist