Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

3full_troldtekt_frederica_furniture-1-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Katka1

Odhluční stěny i stropy

Na trhu je spousta různých panelů, které jsou vyrobeny z rozličných materiálů. Většinou se připevňují na stěny a stropy lepením, příp. pomocí speciálních konstrukcí. Pokud vám však jde skutečně od odhlučnění a nechcete jen ozvláštnit stěny svého bytu a přitom zamaskovat různé nerovnosti a praskliny, musíte si vybrat panely z toho správného materiálu.

Tentokrát vám přinášíme tip na panely vyrobené z cemento-dřevotřískových desek s minerální vlnou. Díky svému složení skutečně pohlcují hluk, přitom jsou šetrné k vašemu zdraví i životnímu prostředí, mají sníženou hořlavost a nepostrádají ani příjemný design.

Výhody přírodních materiálů

Spojení betonu a dřeva spolehlivě odhluční místnost, ale zároveň zlepší její akustiku. Navíc se jedná o přírodní, prodyšný materiál, který je odolný proti vlhkosti, takže jimi můžete bez obav obložit i místnosti, v nichž žijí alergici.

Životnost těchto panelů je minimálně 70 let, přičemž jejich výroba je šetrná k životnímu prostředí a po skončení životnosti jsou recyklovatelné. Dřevo jim dodává potřebnou pružnost, zatímco cement zajišťuje pevnost. Spojení minerální vlnou snižuje jejich hořlavost, takže částečně zabraňují nejen šíření nežádoucí vlhkosti, ale i požáru.

Instalace není žádná věda

Akustické panely se většinou šroubují na dřevěné latě nebo do profilových systémů, které využijete zvláště při instalaci podhledů. Důležité však je, abyste tyto desky nechali před montáží několik dní v dané místnosti, aby se mohly „aklimatizovat“.

Dodávají se jednovrstvé nebo dvouvrstvé, přičemž efektivnějším protihlukovým opatřením jsou samozřejmě ty dvouvrstvé, které jsou navíc opatřeny krycí vrstvou z minerální vlny. Jejich použití není nijak omezené, bez problémů se dají nainstalovat třeba i na šikmé stropy v podkroví. Desky jsou navíc k dostání v různých rozměrech, takže je jejich uplatnění velmi variabilní.

Struktura a barvy

Akustické panely vyrobené kombinací cementu a dřeva mohou mít různou povrchovou strukturu: extrémně jemnou, velmi jemnou, jemnou nebo hrubou. Protože se k jejich výrobě používá bílý nebo šedý portlandský cement, jsou dodávány ve dvou barevných variantách: přírodní šedá nebo odstín přírodního dřevo. Pokud však zatoužíte po větší barevnosti, můžete je přestříkat speciálními vodou ředitelnými barvami, a to především bílou, béžovou, černou a červenou, příp. si je rovnou objednat v požadovaném odstínu.

Jejich charakteristická povrchová úprava tedy umožňuje vnést do interiéru jedinečnou atmosféru. Navíc při montáži na strop do nich lze rovnou nainstalovat nejen svítidla, ale v případě komerčních prostor třeba i reproduktory a další speciální zařízení.

 

12.5.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist