Uklízejte efektivně! A možná vás to bude i bavit.

Máte už věčného uklízení dost a přemýšlíte, že si najmete hospodyni? Sotva jste uklidila před Vánoci, už abyste do toho šla znovu? Počkejte chvilku a přečtěte si následující rady. Nejde o to uklízet, ale uklízet efektivně. A k tomu je třeba pár tipů.

127500-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Přestaňte věřit jednomu univerzálnímu čisticímu prostředku. V bytě je špína více druhů, proto je na ni třeba používat více druhů čisticích prostředků s rozdílným složením. Například na mastnotu platí alkalické prostředky, na vodní kámen naopak kyseliny.

Uklízejte efektivně: v pondělí je na řadě  toaleta

Nejnáročnější na čisticí prostředky jsou toalety, na které budete potřebovat speciální kyselý přípravek. Stačí jej vlít na deset minut až půl hodiny pod vnitřní obrubu toalety a nechat působit. Někdy je dobré nechat působit prostředek i přes noc. Pokud potřebujete rozdělit čas, věnujte se čištění záchodu třeba hned v pondělí, nezabere vám to více než pět minut.

Uklízejte efektivně: úterý věnujte koupelně

Středně silnými kyselými přípravky pak vyčistěte koupelnu, nezapomeňte ani na zrcadlo. Koupelna se sice může lesknout čistotou, zapatlané zrcadlo jí ale hned sráží body. To si naplánujte třeba na úterý. Čtvrthodinka vám bohatě postačí, pokud budete uklízet pravidelně každý týden a nebudete tak odstraňovat zažranou špínu.

Uklízejte efektivně: ve středu se věnujte kuchyni

V kuchyni po každém jídle umyjte a ukliďte nádobí a pracovní desku. Nenechávejte zbytečně nádobí hromadit ve dřezu, je to nehygienické a navíc i otravné – jednou ho stejně budete muset umýt, tak proč ne hned a po menších dávkách?

Vytřepte ubrus po každém jídle, zasuňte židle ke stolu. Sporák umývejte po každém vaření, jen tak se vyhnete obzvlášť trvanlivým připáleninám. Například každou středu v kuchyni vytřete a setřete prach z poliček. Na takový úklid větší vám postačí půlhodinka. Doby umývání nádobí po každém jídle si časem vůbec nevšimnete.

Uklízejte efektivně: čtvrtek a pátek si vezměte na starost pokoje

Čtvrtek a pátek věnujte pokojům. Utřete prach a poté vysajte. Nezapomeňte setřít i okenní parapety, kde se často vyskytují mrtvolky brouků. Efektivní úklid musí být v bytě poznat, proto nepodceňujte maličkosti. Dvakrát za rok umyjte okna a vyperte záclony.

To platí i o vypínačích. Chytáme je denně, ale na jejich čištění zapomínáme. Proto je několikrát přetřete také. Jednou za čas je třeba přemalovat špinavou a „ochytanou“ stěnu okolo nich.

Uklízejte efektivně a o víkendu budete mít volno!

Pokud budete tyto úkony dělat postupně v průběhu týdne a ne všechny najednou v sobotu dopoledne, zjistíte, že máte vlastně uklizeno pořád. A k tomu volno o víkendu, o tom efektivní uklízení je. Úklid vám nezabere vůbec tolik času jako obvykle, a navíc – ve stále uklizeném bytě se výborně bydlí.

Další informace a inspirace ve článku Změna je život. A co teprve změna bytu!

Martina Tlachová
Foto: health.com, snekhows.com, womansday.com, howstuffworks.com

25.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist