Tepelný zářič je příjemný společník chladného podzimu

Existuje celá řada zahradních topení, které zpříjemní pobyt na zahradě či terase, aniž byste se klepali zimou. Výkonná topidla ohřejí vzduch na příjemných dvacet stupňů, ale vždy záleží na výkonu topidla i na velikosti vytápěného prostoru.

137088-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Podle čeho vybírat

Trh nabízí plynová topidla a terasové sálače. Výkon topidel se podle jejich parametrů pohybuje od 3,6 kW do zhruba 12 kW. Při deseti stupních nad nulou, což již dávno není teplota lákající k venkovnímu posezení, je přitom v okruhu šesti metrů od topidla teplota okolo 20 stupňů Celsia. Je však potřeba, aby přístroj nebyl na přímém větru. Ten totiž ovlivňuje činnost hořáku, který pak vydává nižší topný výkon. Výsledkem je samozřejmě nižší výsledná teplota. Při vybírání topidla si ověřte, zda zvolený typ má pojistku proti převržení. Ta zabraňuje vzniku požáru při případném pádů přístroje. Pojistka v takovém případě automaticky vypíná přívod plynu. Rozšířené jsou i pojistky, které přívod plynu vypnou ve chvíli, kdy by došlo k nechtěnému zhasnutí plamene. Řada zejména dražších topidel má také několikastupňovou regulaci výkonu, která umožňuje přizpůsobit činnost přístroje okamžitým klimatickým podmínkám. Cena zahradních topidel začíná u zhruba šesti tisíc korun, ale může se vyšplhat až na deset či dvanáct tisíc.

Plynový nebo elektrický

Venkovní tepelné zářiče na propan butan mají jednu velkou nevýhodu. Všechny modely jsou vyráběny pro těžké desetikilové láhve. Tento handicap zato vyvažuje stabilní základna a fakt, že zářič lze současně využít jako zdroj světla. Výkon topidla je nastavitelný na dvě či čtyři polohy. Provozní doba na plný výkon představuje 11,5 až 28 hodin. A kolik zaplatíme za hodinu plného provozu? U plynových topidel se  náklady pohybují okolo 25 korun. Co se týče provozu elektrického infrazářiče, který sice po zapnutí „jede“ na plný výkon, je situace poněkud horší. Ať výrobci uvádí jakékoli argumenty o úsporném provozu infrazářičů vždy se jedná o klasický přímotop s velkou spotřebou energie. Provoz elektrických zářičů je tedy dražší než na plyn. Ale abychom pouze nehaněli. Na rozdíl od klasických teplovzdušných topidel infrazářič neohřívá vzduch, proto se nedá hovořit o úniku tepla a z této stránky je úspornější. Některé typy jsou stojací s výškovým nastavením od 80 do 210 centimetrů, nástěnné či s montážní konzolou, která umožňuje náklon zářiče od 45  do 90°. Stojací infrazářiče se dají umístit podle potřeby na stojan, takže manipulace je velmi snadná. Většina modelů je vybavena termostatem a regulátorem teploty, což  v kombinaci s pohybovým snímačem a časovačem umožní instalaci plnoautomatického venkovního vytápění. Modely elektrických zářičů pro domácí použití se využívají především na terasách či balkónech,. Typ s příkonem 2000 W je doporučen pro vytápěný prostor do dvanácti čtverečních metrů.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Podle toho, kam chcete topidlo umístit, si můžete vybrat, zda jej v prostoru zavěsíte, nebo naopak postavíte. U stojacích tepelných zdrojů se propanbutanová nádoba vkládá do podstavce stojanu. Instalace stojacího topení je snadná. Stačí jej přinést na zvolené místo, připojit plynovou nádobu a můžete topit. V případě závěsného zdroje elektrického zářiče by měl  instalaci provádět odborník a to zejména v případě, kdy topidlo používáte u domácího bazénu.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Nakupte doma.cz, Meva a archiv autorky

19.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist