Skleněné instalace jako originální interiérové prvky

Neskutečnou hru světel a stínů dokáže rozehrát pouze sklo. Můžete ji mít v podobě stěn či předělů nebo v rozverných detailech závěsného svítidla. Možností je nespočetně. Pojďme se detailně podívat na dvě naprosto rozdílné ale sklem propojené instalace studia Beránek Architekti, které se staly nepřehlédnutelnou dominantou interiérů.

Motýlí lustr

Tato světlená instalace se nachází v rodinném domě a vznikla na přání majitelky, která požadovala vytvořit ve velkorysém obytném prostoru s ochozem zavěšenou skleněnou sestavu prvků ve tvaru motýlů z čirého skla se zlatými akcenty.

Architekti z ateliéru Beránek se rozhodli použít strukturálně přetavený novoborský křišťál pro jeho mimořádné optické vlastnosti. Zlatého povrchu pak bylo u některých prvků dosaženo vakuovým pokovením. Oproti původně plánovanému nasvícení sestavy ze stropu doporučili včlenit LED diodové zdroje přímo do některých motýlků. Jejich tvar pak zvolili na hranici identifikovatelnosti motýla, aby se předešli laciné podbízivosti.

„Pro všech 154 skleněných prvků jsme měli pro zavěšení přesně stanovenou pozici ve virtuálním modelu,“ vysvětluje Sandra Beránková a dodává: „Konečný efekt nám potvrdil správnost výběru strukturovaného křišťálu pro jeho efemérní třpyt v prostoru a designové řešení jednotlivých prvků.“ Investorka byla velmi spokojená a potvrdila, že výsledek předčil její očekávání.

Skleněné svítící stěny

Tyto stěny se dají použít jako dělicí prostorové příčky, případně jako obklady stěn. V každém případě dodají prostoru novou dimenzi světla, kterou dokáže vytvořit skleněná struktura. Jak příčky, tak obklady lze vytvořit jako rovné tak v různých obloukových liniích a je možné je instalovat samostatně nebo napojit na další stavební konstrukce. Profilace a struktura skla způsobují proměnlivou hru světla, jehož zdrojem jsou led diodové čipy. Intenzita světla je nastavitelná a lze jím měnit náladu a pocit prostoru.

Základ takové instalace tvoří skleněná deska uchycená v ocelové konstrukci, přičemž tato konstrukce se dá přizpůsobit jakémukoli účelu při desénovém řešení toho daného prostoru. Sklo se do požadovaného tvaru upravuje v individuálních formách pomocí tepla, a proto jsou možnosti takovéto úpravy prostoru prakticky neomezené.

a8-prostorov-d-l-c-st-na-prosv-cen-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto a realizace Beránek Architekti

10.10.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist