Sestavte si vlastní styl bydlení. Eklektismus míchá všechno možné

Snaha pojmenovat různé styly bydlení a zaškatulkovat do nich konkrétní předměty bývá tuze ošidné. Lepší je vědět, co chcete v bytě mít bez ohledu na vybraný styl.

livingroomtv-3-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Mathieu Fiol

Jenom se podívejte na bílou komodu s polštáři a přestaňte, prosím, šilhat po Provenci. Chcete-li najít, odkud tento kus nábytku pochází, musíte naopak na sever – do Švédska. S typickou Provencí vůbec bývají velké problémy. Před časem jsem se snažila na jednom veletrhu splnit zadání a najít co nejvíc materiálů pro tento sluncem provoněný styl… Nejautentičtější nábytek byl z Anglie, keramika z Itálie, no a bílá romantika prostě ze Švédska.

5-26183-rez-0.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co s těmi styly

Že nás ovlivňuje historie, různé kultury i prostředí, o tom není pochyb. Jestli si na třídění potrpíte, můžete vycházet z historie architektury, kdy si všímáme antiky stejně jako funkcionalismu. A také stylu zámeckého, pod nějž se shrnuje skoro všechno: baroko, rokoko, empír, klasicismus… dosaďte si sami.

Můžete se řídit jinými kulturami, vzývat Orient, Afriku, Mexiko… obdivovat koloniální styl či šílet po etnických tkaninách nebo předmětech, které prezentují styl „zen“. Je toho tolik a ještě se na nás hrne současně moderna, minimalismus, glamour a velmi výrazně eklektismus.

Skládačky, které lahodí duši

Ano, eklektismus – to je pestrá skladba z různých šuplíků. Celek bývá často nezařaditelný, ale pěkně se na něj kouká. Většinou se nehodí do koncepce moderních ložnic, kuchyní, obýváků. Jde z něj klid, pohoda a je nepřeberným zdrojem inspirace. I vy totiž můžete vyzobávat to, co se vám líbí, a zkusit to vložit do nějakého jiného prostředí či sousedství s jiným materiálem, stylem, předmětem.

V galerii najdete inspiraci. Interiéry, které jdou mimo čas a módu, jsou ovlivněny různými kulturami či jen charakterizují svého obyvatele, kteří eklekticky skládají. Určitě tu nenajdete neurózu či touhu po trendu. Zato se můžete podívat na ručně splétaný koberec stejně jako indiánskou postel, objevit švédskou romantiku i se inspirovat, jak do pokoje promítnou svoje cestovatelské touhy i oblibu koloniálního stylu…

7-23176-press-3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Maison&Objet Paris

1.4.2020 5:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist