Schodiště musí být bezpečné

Schodiště můžeme dělit na různé druhy, ať už podle typu konstrukce, použitého materiálu anebo druhu použití. U všech je však spojujícím prvkem jejich bezpečnost. Současná nabídka schodišť je opravdu pestrá, zbývá tedy jen správně vybrat. V dnešním článku vám poradíme, jak se ve výběru schodišť orientovat a jaká kritéria by měla bytová schodiště splňovat.

122019-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv redakce

Točitá schodiště se vinou elegantně nahoru a každému prostoru dodávají šmrnc. Modely celodřevěné, nebo kombinace dřeva a kovu splňují estetikou svého dokonalého tvaru vysoké nároky. Hodí se individuálně do každého obytného prostoru. Spirálu schodiště určuje úhel otočení jednoho schodu. Levotočivá schodiště jdou zespodu nahoru proti směru hodinových ručiček a středovým sloupkem je levá ruka. U pravotočivého schodiště jdoucího zespoda nahoru ve směru hodinových ručiček je středovým sloupkem pravá ruka. U točitého schodiště vždy zohledňujte stavební situaci při zabudování. Okna a dveře v blízkosti ven nebo dovnitř, stejně jako topení při nástupu brání optimální montáži. V případě dozdívání je také zapotřebí zohlednit nástup i výstup. Velmi bezpečná zábradlí k točitým schodištím jsou ta s průběžným madlem.

V různých prostorových situacích lze variabilně použít systémová schodiště. Jejich konstrukce se středovým nosníkem působí lehce a doslova transparentně. Výběr je veliký díky různorodosti tohoto systému. Vybírat lze z různých variant modelů s atraktivními variantami schodů a zábradlí. Různorodost schodů systémového schodiště je velká: od klasických  prostorově úsporných až po šikmo seříznutý tvar anebo jako plný schod. Modely systémových schodišť jsou ohledně výšky stupně a směru schodiště variabilní. Lze je přizpůsobit výšce patra. Zábradlí mohou být s dřevěnými či kovovými madly opatřena kolmými jednotlivými tyčemi, nebo souběžnými tyčemi například z ušlechtilé oceli. Je možné pořídit je i s podpěrami pro obzvlášť stabilní upevnění.

Schodiště – inspirativní fotogalerie

 

Další volitelnou variantou jsou prostorově úsporná schodiště. Jejich volba je vhodná všude tam, kde je nutné zohlednit malé prostorové dispozice. Sortiment svou šíří zahrnuje osvědčená řešení pro jakkoli náročné klienty.  Od jednoduchého standardu až po náročné modely, které zapadnou i do toho nejexkluzivnějšího interiéru. Většina prostorově úsporných schodišť je testována pro zátěž 150 kg. Pokud tedy počítáte například s podlahovým topením, je nutné postupovat zvlášť opatrně.

Rozsáhlá paleta schodišť vyžaduje stejnou pestrost i v paletě schodišťových a podestových zábradlí. Zábradlí jsou vždy do detailu přizpůsobena příslušnému modelu schodů a nabízí  bezpečnost opravdu pro celou rodinu. U podestového zábradlí je nutné zohlednit průměr schodů a stropní otvor. Vyrábějí se na míru, jelikož je nutné přizpůsobit je místním podmínkám. Zvláště, pokud máte v rodině děti, neobejdete se bez podestového zábradlí. Anebo pokud s vámi dům obývají rodinní mazlíčkové, vaši čtyřnozí přátelé, je potřeba dbát na bezpečnost pohybu na schodech se zvýšenou opatrností.

Dřevěná schodiště mají v současnosti v nabídce nejčastěji dekory: buk, javor, třešeň, ořech, bříza a borovice.

Náš další článek na toto téma: „Luxusní schodiště šitá na míru“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tobynewcomb.com, gotobonaire.com, atlantafinehomes.com, topnotchfloordecor.com, doggeekz.com, srwoodworking.com, verticallaunch.com, homemattersbyannesoriano.com, kolcraft.com, thematking.com, hiddenpassageway.com, thehillsidehome.blogspot.com, floorwisewa.blogspot.com, stagetecture.com, babybeesafe.co.uk, buzzillions.com, vrbo.com, diapers.com, bringmaeflowers.com, folbiggfabrications.com, completestairsystems.co.uk, completestairsystems.co.uk, spiralstairs-direct.co.uk

12.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist