V romantickém bungalovu jsou okna i markýzy na dálkové ovládání

Majitelé bungalovu poblíž Prešova dlouho toužili po rodinném domě. Když se jim naskytla příležitost postavit si vlastní hnízdečko, neváhali. A navíc bylo velmi příjemné, že nemuseli dělat žádné kompromisy, neboť se shodli na všech důležitých parametrech. Nechtěli totiž mít v domě žádné schody a toužili po prostorném interiéru plném denního světla.

Společenská zóna je zalitá světlem

Do domu vede boční vchod, předsíň pak ústí přímo do denní zóny. Tu tvoří rozlehlý obývací pokoj s kuchyní. V zadní části objektu se nachází intimní zóna se zázemím pro členy rodiny.

Společenskou část prosvětlují nejen velkoformátová fasádní okna, která budou v budoucnu sloužit jako přímý přístup na terasu, ale také tři střešní okna. Dostatek denního světla v kombinaci se světlými barvami vytváří příjemný kontrast s hnědými tóny keramické podlahy.

Okna se dají zavřít i na dálku

Kvůli jednoduché manipulaci se střešními okny a stínicími doplňky se majitelé rozhodli pro systém Velux Integra. Pomocí dálkového ovladače s intuitivním dotykovým ovládáním velmi účinně regulují pohyb oken a markýz. Tento systém však nabízí další výhody. V případě deště automaticky zavře střešní okna a ochrání tak interiér domu. Zajímavá je také možnost přednastavit funkce. Například „Good morning – Dobré ráno“ zvedne stínicí doplňky a otevře okna v předem nastavený čas.

Okna směřují na západ, díky čemuž se dovnitř dostává dostatek denního světla.Interiér je dostatečně prosvětlený. Navíc solární zisky z oken pomáhají v přechodném období s vytápěním společenské zóny. Během léta bráníme přehřívání pomocí vnější markýzy,“ vysvětluje pán domu.

„Střešní okna využíváme také k větrání. Otevřeme je zároveň s fasádními okny. Pak cítíme, jak vzduch cirkuluje,“ doplňuje manželka. Kombinace oken usnadňuje větrání právě díky takzvanému komínovému efektu – čerstvý vzduch vchází přes fasádní okna do interiéru a nahromaděný vzduch ho opouští střešními okny.

Praktický detail šetří peníze

Tam, kde nelze osadit střešní okna, je vhodné použít světlovod. V tomto bungalovu se  jeden světlovod osvědčil na toaletě pro hosty. „Světlovod je vynikající způsob, jak osvětlit na první pohled nepodstatné místnosti, jako je WC, chodba nebo šatna. Vřele ho všem doporučuji,“ doplňuje majitel. V praxi to znamená, že během dne není třeba svítit, čímž se šetří elektrická energie.

27.12.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist