První nájem a jak se s ním poprat

Rozhodli jste se pronajmout si byt? První a nejdůležitější krok je tedy za vámi. Mnoho dalších otázek však před vámi teprve vyvstává. Pojďme se podívat, s čím je třeba si poradit, než uzavřete nájemní smlouvu.

(Zdroj: archiv redakce)

Jakou výši nájemného si můžu dovolit?

Ještě než začnete hledat vhodné místo k zabydlení, zamyslete se, kolik si můžete dovolit za něj utratit. Od toho se pak dovine, jaký byt si pořídíte a v jaké lokalitě. Obecně platí, že výše nájemného by se měla pohybovat kolem 30% vašeho příjmu. Takto bez problému vyjdete s dalšími životními náklady, zbyde vám na zábavu a někdy dokonce i na úspory.

Tip Living.cz:
Při počítání vhodné výše nájmu můžete využít jednoduchou rovnici. Vezměte výši svého čistého ročního příjmu a vydělte 40. Výsledek je samozřejmě flexibilní. Závisí na výši dalších nákladů, které musíte pravidelně platit.

Hledáme, obcházíme, ptáme se

Už víte? Pak nastal čas rozhodit sítě – ponořte se do inzerátů, oslovte realitního makléře, zeptejte se přátel a známých, zda náhodou nevědí o vhodné nemovitosti pro vás.

Při setkání s majitelem bytu se snažte působit pozitivně a udělat dobrý dojem, jako byste se ucházeli o zaměstnání. Odpovídejte pravdivě a otevřeně na věcné dotazy, dojde patrně na otázky ohledně zaměstnání, příjmů a v případě prvního nájmu i rodinného zázemí.  Zároveň se ale nezapomínejte informovat sami. Ptejte se, nechte si předložit účty od předchozích nájemníků, abyste získali přehled skutečných nákladů na topení a vodu. Zajímejte se o ceny služeb. Oslovte nájemníky v sousedních bytech a informujte se, zda v domě nebydlí nějací hluční či problémoví nájemníci, jakou má váš potencionální pronajímatel v domě pověst a podobně.

Počítejte s tím, že majitel si vás dopředu bude chtít proklepnout a požadovat po vás třeba daňové přiznání. Také si vás nejspíš prověřil v insolvenčním rejstříku. Vy si zase zjistěte, zda na pronajímanou nemovitost není uvalena exekuce.

Sepisujeme nájemní smlouvu

Našli jste ideální místo? Výborně. Nyní je třeba se soustředit na nájemní smlouvu. K podpisu smlouvy by mělo dojít bezprostředně před nastěhováním a společně s vybráním kauce. Obvyklá kauce je ve výši tří nájmů. Pravděpodobně vám návrh smlouvy představí majitel, ale musí s ní souhlasit obě strany. Chrání totiž vás oba.  Náležitosti nájemní smlouvy upravuje Občanský zákoník.

Smlouva o pronájmu by měla obsahovat přesnou specifikaci pronajaté nemovitosti: adresu, číslo Listu vlastnictví, v případě bytu podlaží a číslo bytové jednotky, aby se předešlo záměně.

Další náležitosti smlouvy:

  • údaje o platbě nájemného, jeho výši, splatnost, podle OZ nejpozději pátý den v daný měsíc, číslo účtu, kam nájemné hradit
  • částka nájemného by měla být rozdělena do samostatných položek: za nájem, zálohy na služby, ideálně s rozpisem, jaké služby jsou v nájmu poskytovány.
  • počet osob, které budou v nemovitosti bydlet
  • výši kauce
  • datum začátku pronájmu, případně konce pronájmu
  • zda je smlouva uzavřená na dobu určitou či neurčitou
  • podmínky výpovědi
  • práva a povinnosti spojené s nájmem bytu
  • velikost a vybavení bytu

První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat

Než se nastěhujete

Před nastěhováním navštivte byt, zjistěte a zdokumentujte jeho aktuální stav. Sepište a nafoťte všechny potřebné opravy či rekonstrukce. Učiňte tak spolu s majitelem bytu, budete tak mít oba kontrolu, v jakém stavu byl byt v okamžiku nastěhování. To může být důležité, až budete byt opouštět.

Zapište si stav elektroměru, plynoměru a také vodoměru, je-li u nemovitosti. V některých bytových domech se odběr vody rozpočítává podle počtu osob obývajících jednotlivé bytové jednotky. O tomto byste měli být předem informováni. Jak fotografie, záznam o stavu bytu i hodnoty všech měřících přístrojů byste si s pronajímatelem měli navzájem parafovat, předejdete tak případným nedorozuměním.

Stěhovat byste se měli do čistého, vymalovaného bytu. Stav bytu před nastěhováním vám napoví, zda se jedná o majitele, který se o svou nemovitost stará. Je-li vše v pořádku, bez závad a vycíděné, dá se předpokládat, že se bude zajímat i nadále, bude řešit opravy či nehody.

Jakékoli opravy, které se chystáte provést, byste měli před započetím prací konzultovat s majitelem, vy jste nájemník a on majitel. Také byste se měli dohodnout ohledně placení nákladů, ty by měl nést majitel, ale pokud si chcete například čerstvě vymalovaný byt vyzdobit jinou barvou, mohou jít náklady za vámi.

Jak se zabydlet

Pronajali jste si byt, který bude na nějakou dobu vaším domovem, to že si ho budete chtít přizpůsobit tak, aby se vám v něm dobře žilo, je přirozené. Ujistěte se, že vaše plánované změny korespondují se sepsanou nájemní smlouvou. Postupujte tak, abyste mohli, až budete odcházet, vrátit byt do stavu, v jakém byl, když jste se stěhovali.

Jelikož se jedná o pronájem, nebudete do zařízení investovat příliš mnoho. Je dokonce možné, že jste si pořídili byt již zařízený. K vylepšení obytného prostoru v levnějším stylu můžete využít několik jednoduchých tipů:

Začněte s pokojovými květinami. Můžete si nakoupit různé druhy a ve velkém množství. Celý prostor oživí. Do kuchyně si pořiďte například bylinky, které vám přijdou vhod i během vaření. Do ložnice či pracovny volte takovou květinu, která čistí vzduch, třeba eukalyptus. Zpříjemní vám práci i odpočinek.

Využijte všechen úložný prostor. Nakupte stylové krabice, ve kterých můžete přechovávat nepoužívané věci. Krabice při stěhování jednoduše vezmete a přesunete na jiné místo.

Využijte závěsy a mobilní zástěny, nestojí mnoho, dodají prostoru osobitost a můžete si je odnést.

Vyberte si kusový koberec. Proteplí každou místnost. Vyberte takový, který vám bude užitečný v jakémkoli bytě. Nezapomeňte, jste pouze v nájmu.

Přestěhujte nábytek. Nemusíte jej rekonstruovat, stačí přesunout tu skříň, tu postel. Vytvoříte si tak prostředí, ve kterém se budete cítit pohodlně. Přeskupení nábytku můžete provést kdekoli a kdykoli pocítíte potřebu změny.

Text: Martina Gillichová
Foto: homedit.com

Publikováno: 07.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Podvodný prodej seniorům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Častým problémem je podomní či zájezdový prodej, který využívají hojně tzv. šmejdi.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

Čištění fasády bytového domu

Dušan Staněk popovídá o fasádách, jejich nečistotách a jak je možné je odstranit a bránit se jim

Výzdoba bytu sušenými vazbami

Paní Havelková zdobí byt květinovými vazbami ze sušených květů a přírodních materiálů

Návrh bytu v moderním designu

Byty s moderním designem se v dnešní době shání seč to jenom jde. Podívejte se na zajímavý návrh od Josefa Dastycha.

Renovace staršího bytu

Podívejte se, jak lze s citem a originalitou přestavět starý pražský byt.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.