Proč náš mozek pozitivně reaguje na barevný interiér

Co je první věcí, které si všimnete, když vcházíte do místnosti? Barvy! Ať už je vaše reakce pozitivní, nebo negativní, jen si říkáte, že si tuto barevnou kombinaci musíte zapamatovat, a to proto, že vás inspirovala, anebo proto, že vás odrazuje. Začtěte se do našeho dnešního článku a dozvíte se vše o tom, proč se náš mozek nemůže nabažit barevných interiérů.

132859-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Barvy naplní náš mozek informacemi

Naše mozky jsou opravdu úžasné, dokážou si během jednoho okamžiku všimnout tisíce drobných detailů za sekundu, z nichž většiny si ani nejsme vědomi. Své vnímání pak tvoříme na základě těchto údajů a často se podle nich chováme. Barva dodává našemu mozku spoustu informací ke zpracování.

Barvy ukazují rysy naší osobnosti

Uvažujete zcela správně, pokud si myslíte, že naše návrhy interiérů vypovídají hodně o tom, kdo jsme. Každý domov potřebuje stejné základní prvky: podlahové krytiny, nábytek a osvětlení. To by mělo stačit, abychom v interiéru jakž takž přežili. Je tu však spousta věcí, které potřebujeme navíc, abychom si interiér vyzdobili a vytvořili si ho takový, jaký se nám líbí.

Výzkumníci z University of Westminster našli souvislosti mezi preferencí barev a osobnostními rysy. Zjistili, že jedinci, kteří upřednostňují stejné barvy, mají tendenci sdílet některé stejné vlastnosti.

Osobnostní charakteristika barev

Červená: cílená, určující

Oranžová: energetická, šťastná

Žlutá: odchozí ale dobře kontrolovaná, přesvědčivá

Zelená: pečující a užitečná

Modrá: analytická, opatrná

Fialová: uklidňující, důstojná

Bílá: klidná, často vyjadřuje schopnost dobré organizace

Černá: konzervativní, ale také kreativní

Hnědá: praktická, vyniká v plnění úkolů

Rozhlédněte se po vašem domově

Podívejte se, jestli stejné barevné odstíny, které udržují jistou barevnou náladu vašeho interiéru, se v jeho designu objevují znova a znova. Jak tyto barvy zápasí s vaší osobností anebo naopak do ní zapadají? I když výše zmíněný výzkum rozhodně není jediným rozhodujícím faktorem, pokud jde o typ osobnosti, je docela zábavné popřemýšlet, zda se tyto vazby mezi barvami a charakterovými rysy objevují i u nás samotných, co myslíte?

Jak barvy ovlivňují naši náladu

Stejně jako design interiéru je o tom, jak místnost vypadá vizuálně, jde tu také o vytvoření celkového tónu prostoru. Většina z nás by raději zvolila pro svůj interiér barvy uklidňující, takové, které dokážou navodit pohodu a kvalitní odpočinek hlavně v průběhu noci. Naopak, naše jídelny a další prostory, kde se chceme dobře cítit po většinu dne, by měly být zábavné a živé.

Psychologie barev

Pokud jde o oblast psychologie barev, barva je nejjednodušší způsob, jak dostat požadovanou náladu do prostoru. Budete-li malovat a dekorovat svůj interiér, mějte na paměti následující. Chcete-li mít v daném prostoru pocit dodávající vám energii – volte teplé barvy, které jsou pro vyvolání tohoto dojmu klíčové – červená, žlutá, oranžová. Chcete-li prostor spíše uklidňující, měli byste se rozhodnout pro studené barvy jako je modrá, zelená nebo světle fialová.

Bez ohledu na to, jaké barvy si vyberete, nezapomeňte, že rovnováha je vždy klíčem k úspěchu. Nezapomeňte přidat také neutrální barvy jako je černá, bílá, hnědá nebo šedá, které se hodí do každých prostor. Pokud si nejste zcela jisti, které barvy k sobě pasují, bude možná nutné strávit nějaký čas na designových webových stránkách a hledat zde inspiraci nebo oslovit interiérového designéra.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: freshome.com

20.2.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist