Pořizujete si domácího mazlíčka? Pár tipů, jak na něj!

Plánujete děti překvapit živým dárkem? Nebudeme vás zrazovat, předpokládáme, že jste zodpovědní a tento krok jste si rozmysleli a jste připraveni starat se o nového člena domácnosti dalších deset až patnáct let. Máme ale pár tipů, které vám do budoucna mohou ušetřit hodně starostí a nepříjemností.

Pořizujete si domácího mazlíčka? Pár tipů, jak na něj!
Pořizujete si domácího mazlíčka? Pár tipů, jak na něj! (Zdroj: archiv redakce)

Podle průzkumu GFK koupila loni více než polovina našich domácností krmivo pro psa nebo kočku. Není asi žádným překvapením, že tato dvojice zaujímá v našich domácnostech čelní místa. I ten, kdo si pořizuje roztomilého chlupáče poprvé asi tuší, že nebude stačit pouze ho nakrmit a občas se pomazlit. Zvíře potřebuje zaměstnání, jinak se bude nudit a začne se zaměstnávat po svém. Zvíře potřebuje hračky, a když mu je nedodáte, udělá si je z vašeho nábytku či podlahy. Zvíře potřebuje venčit atd. atd.

Přečtěte si následující tipy, abyste věděli, co všechno vzít v úvahu při přípravě na nového člena domácnosti.

Výběr podlahy je oříšek

Při pořizování zvířete je třeba upravit vybavení domácnosti tak, aby byl spokojený mazlíček i jeho majitelé. Koberce nejsou ideální podlahovou krytinou. Chvíli trvá, než se štěňátko naučí ovládat moč a stolici. Takto poznamenaný koberec nikdy pořádně nevyčistíte. Když chováte doma zvíře, musíte se rozloučit s tím, že bude váš příbytek antisepticky čistý, ale nutný hygienický standard se budete snažit zachovat. Koberec v sobě drží prach a dobře chytá zvířecí chlupy. Vzniká tak ideální prostředí pro roztoče a parazity. Nejlepší je tak se tohoto typu podlahy vzdát. „Pokud se chystáte rekonstruovat a zároveň zvažujete pořízení domácího mazlíčka, měli byste tomu úpravy v domácnosti přizpůsobit,“ radí Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Jakou ale vybrat? Až pejsek vyroste, sice přestane dělat loužičky, ale jeho drápy při hrách dají podlahové krytině pořádně zabrat. Musí být tedy odolná. Na druhou stranu by měla být neklouzavá pro zvířecí tlapky. Vhodná může být velmi kvalitní vinylová krytina nebo zátěžové PVC, protože se dobře čistí a nekloužou.

Také dřevěná podlaha vychází dobře, ale měla by být dubová, buková nebo z jiného pomalu rostoucího tvrdého dřeva. Ošetření olejem je lepší než lakem, neboť lak budete muset při poškození odstranit celý, než nanesete novou vrstvu. Olej se musí sice častěji obnovovat, ale poškozená místa snadno zacelíte tmelem a následně ošetříte další vrstvou oleje.

Laminátová podlaha je tvrdá, ale klouže, což může vadit zvláště starším psům. Časté podkluzování nohou jim může způsobit problémy s páteří. Marmoleum je zase velmi choulostivé na poškrábání podobně jako korek.

Vhodná je také dlažba nebo beton, ale tyto typy podlah jsou studené a v našich klimatických podmínkách nejsou bez podlahového topení vhodné pro majitele.

Nezavrhujte pomůcky

Vybavení domova pro zvířecí kamarády se neustále vyvíjí. Existují například tzv. zpomalovací misky se speciálními výstupky uzpůsobenými tak, aby mazlíček své krmení či vodu nehltal příliš rychle. Kdo se sklouznul po kaluži vody, která vytekla miláčkovi z tlamy, toto opatření ocení.

Chcete-li zvířeti zabránit, aby chodilo na místa, kam nemá, můžete si pořídit sprej, který ho bude odrazovat.

Pro kočky je snad samozřejmostí pořízení kočičího WC. Rozhodující pro domácí pohodu jsou ale steliva, která můžete koupit v několika druzích. Vyrábějí se z dřevovlákniny, dále silikagelová steliva, jílovitá steliva a steliva kamenitá. Hrudkující steliva absorbují vlhkost a udělají po vykonané potřebě hrudku, kterou po potřebě vyjmete. Jejich nevýhodou je, že kočce mohou ulpět na tlapkách a pak vše roznáší po okolí. V případě nehrudkujících steliv odstraňujeme jen pevné části, zbytek se rozloží. Vydrží poměrně dlouho a jsou k dostání i parfemovaná. Silikonová nasakují díky pórovitosti veškerou vlhkost a nešíří zápach. Jsou sice dražší, ale výhodou je, že vydrží poměrně dlouho.

Velkou novinkou ze světa technologií je možnost kontrolovat mazlíčka pomocí wi-fi kamery a bezplatné mobilní aplikace Hubble. Díky ní se můžete dívat, co se doma děje, a případně chlupatého kamaráda na dálku přes mikrofon napomenout.

mazlicek_shutterstock_88032418.jpg

Zdroj: archiv redakce

Nová funkce pro páníčka: dveřník

Pokud jste promysleli pohyb mazlíčka uvnitř bytu, je čas myslet na jeho venkovní aktivity. Budete zvířeti otevírat dveře pokaždé, když bude chtít vyběhnout ven, nebo mu pořídíte vlastní vchod? Pořízení psích dvířek je dobrým krokem. Cenově se vejdou do tisíce korun a ocení je především ti, kteří bydlí v domě se zahradou.

Zdrhač obecní

Zvládne váš plot „nájezdy“ zvědavého štěněte? A dospělý pejsek se brzy začne zajímat o to, co se děje za plotem. Zkontrolujte důkladně plot a případné díry opravte. Pejskové se umí podhrabat, nejlepší je pevná podezdívka, kolem celého pozemku. To je ale velmi nákladné. Chcete-li nechávat pejska přes den venku, pořiďte mu kotec s pevnou podlahou.

Velký pracant

Pokud si nadělíte psa, neměli byste zanedbat jeho výcvik. Nejlepší je absolvovat trénink pod dohledem profesionála na kynologickém cvičišti. Někdy ale není čas. Na zahradu můžete pořídit tzv. agility překážky. Jejichž cena se pohybuje od jednoho do deseti tisíc korun, ale můžete si je postavit i svépomocí. „Každý pes potřebuje trénovat tělo i mozek. Nejlepší je psa zaměstnat třeba vyhledáváním určitých hraček po domě či zahradě. Nezapomeňte, že pejsek je člen smečky, jež má mít svá pravidla, která je nutno dodržovat, jedině tak bude váš pes spokojený,“ říká Pavla Kodrlová, cvičitelka domácích mazlíčků a závodních psů z výcvikového střediska Drapa.

Pro kočičku, kterou chováte doma, a to i když může chodit ven, pořiďte škrabadla. Schválně používáme množné číslo, protože by měla mít možnost protáhnout se a obrousit si drápky, ve všech místnostech, kde pobývá. Jinak zjistíte, že se vám část křesla pomalu mění v trhací kalendář a rohy dřevěného nábytku mění tvar.

Pro bezstarostný život

Přirozeně chcete udělat vše pro to, aby se mazlíčkovi u vás dobře bydlelo a nikdo nelitoval jeho pořízení. Jenže některé věci zkrátka neovlivníte. Zvířata mohou nečekaně onemocnět, a ačkoliv se při běžné návštěvě u veterináře vejdete do 300 Kč, musíte počítat s tím, že operativní zákroky se pohybují v řádu tisíců korun. Do výdajů nezapomeňte započítat povinné očkování psů proti vzteklině pohybující se kolem 200 Kč, další očkování proti nejobvyklejším nemocem, vyjdou asi kolem 800 Kč. A pokud budete se svým novým mazlíčkem i cestovat, počítejte s necelou tisícovkou za očipování a vystavení pasu. Další výdaje představují přípravky proti klíšťatům a blechám. Protože to pejska budete jen těžko držet v karanténě – a to jsou blechy psí.

Může se také stát, že zvířata způsobí velkou škodu na vašem nebo cizím majetku, proto byste měli myslet i na jejich pojištění. „Jakmile si pořídíte psa či kočku, jste za něj stoprocentně zodpovědní. S novým občanským zákoníkem přišla tzv. objektivní odpovědnost. To znamená, že majitel je za škodu způsobenou zvířetem odpovědný vždy, a to bez ohledu na to, zda ji zavinil nebo ne. Pokud váš čtyřnohý přítel někoho pokouše, zraní nebo něco rozbije, musíte uhradit škodu,“ upozorňuje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Cena pojištění se vypočítává podle velikosti zvířete, u menšího zvířete průměrně vyjde na 1 700 korun a u většího přibližně na 2 500 korun.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 08.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak cestovat se psem a kočkou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co si vzít s sebou na cestu se psem, či kočkou do zahraničí a jak se vybavat?

Chov vietnamského prasete

Jak se chovat k vietnamskému prasátku?

Co dělat, když se vám ztratí pes nebo kočka?

Co udělat pro to, abyste se co nejdříve znovu setkali se ztraceným pejskem?

Recept na hubnutí zvířat

U psa je možné zjistit nadváhu pohmatem žeber. Pokud je nahmatat nelze, tak by pejsek měl zhubnout.

Proč doma nechovat kočkovitou šelmu

Chovat či nechovat doma kočkovitou šelmu?

Víte, jak probíhá rehabilitace pro pejsky?

Má váš pejsek nějaké zdravotní problémy? Může mu pomoci rehabilitace.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.