Podlahové vytápění vodní a nebo elektrické?

Současným trendem ve vytápění obytných interiérů je podlahové vytápění, které má několik výhod. V prvé řadě nabízí teplo přímo od nohou a člověku tím pádem stačí v průměru o 3 ° C méně, než když je vytápěn vzduch cca ve výšce pasu či stehen. Pokud totiž sedíte v křesle a máte nohy na studené dlažbě, budete mít tendenci interiér vytápět víc, než když vám na místo chladu půjde od nohou teplo.

Naopak nevýhodou podlahového vytápění jsou poměrně vysoké pořizovací náklady odvislé od velikosti vytápěné plochy, od stavebních a podlahářských prací atd. Ať už budete vytápět koupelnu, kuchyň a nebo obývací pokoj, vždy se boudou vaše investiční náklady pohybovat kolem cca 15 000 a více. Nejlevnější realizaci samotného vytápění (tedy bez bourání podlahy a jejího opětovného pokládání se pohybuje kolem 500 Kč za metr čtvereční).

Na cenu topení v bytových objektech se přidává 9 % DPH.

Dva druhy

Existují dva základní druhy podlahového vytápění a sice vodní, kde je pod podlahou položené teplovodní potrubí a voda se nejčastěji ohřívá v plynovém kotli, který je potřeba někam umístit (!) a ten druhý typ představuje podlahové vytápění elektrické ( a to stačí doslova jen zapnout do zásuvky).

Elektrické vytápění je co do provozu cca o 15  – 20 % dražší než teplovodní, ale má nižší pořizovací náklady. Je také snadno opravitelné, stačí najít chybný – přepálený spoj. Vodní vytápění je levnější v provozu ale má mnohem vyšší pořizovací náklady a pokud potrubí praskne, je to malá katastrofa.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Pokud si představíme při dnešních cenách elektrické energie náklady na vytápění po dobu deset let, pak elektrické vytápění vyjde mnohem dražší, zatím co vodní bude výrazně levnější. Když ale rozpočítáme do těchto desíti let pořizovací náklady na jedno i druhé vytápění, pak se právě po deseti letech vyrovnají. Z krátkodobého hlediska – tedy po dobu do deseti let, se vyplatí elektrické vytápění, z dlouhodobého hlediska – nad deset let je výhodnější vytápění vodní.

Red.
Foto Instalatérství PLZA, Moravia – podlahové topení

18.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist