Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

131743-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Klasik by zřejmě řekl: „To je, oč tu běží!“. Ve starší zástavbě bývají podlahové lišty často připevněné ke stěně pomocí hmoždinek. Pokud je násilně vytrhnete, může se stát, že budete muset nově vyštukovat stěnu po celé délce až na lištu. Pokud chcete nově namontovat užší lišty, může se stát i to, že vám bude chybět i kus tapety na stěně. Proto je nasnadě rada – Všechno si předem dobře rozmyslet! V případě plovoucích podlah je třeba nechat okrajovou, takzvaně dilatační, spáru o šířce minimálně 10 až 15 mm, aby se mohla rozpínat nosná vrstva podlahové krytiny, která bývá většinou z MDF, neboli středně tvrdé desky. Podlahová lišta by měla být silná alespoň 20 mm, aby dokázala pokrýt takzvaný „akční rádius“ podlahové krytiny, a to za všech teplotních podmínek i ročních období.

Přišroubovat nebo přibít?

Mnoho systémů podlahových lišt nabízí možnost připevnění pomocí montážních kolejnic nebo takzvaných zácvaků, které se jednoduše připevní pomocí hmoždinek ke stěně a lišty se na ně nasunou. Ale pozor! Tento systém funguje jen u rovných stěn! Pokud jsou stěny různě hrbolaté, nebo se vlní, dosáhnete lepšího výsledku, když lišty přišroubujete přímo do zdí pomocí hmoždinek a hlavy šroubů zakryjete. Na čistý řez do úhlu 40 stupňů, je dobré zajistit soklovou lištu v šabloně kouskem materiálu proti sklouznutí, aby nevznikly ošklivé a křivé spáry.

Ochranná lišta

V případě pokládky nové podlahy nebo obroušení staré dřevěné krytiny vždy použijte i ochranné lišty. Chrání soklové lišty před nárazy nábytku i okopáním. Běžné lišty o čtvrtkruhovém průřezu jsou ale poměrně nepraktické. Jednak zabírají zbytečně moc místa u stěny a jednak se špatně přitloukají, protože hřebík často pronikne do prázdné spáry. Lépe se osvědčily úzké a vysoké lišty, které nabízejí dostatek materiálu pro pevné přibití.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Jaké máme druhy lišt

Soklové lišty pro dlážděné podlahy

Vhodné soklové lišty jsou k dostání na všechny běžné dlažby. Důležité je nechat mezi lištou a povrchem dlažby zhruba 5 mm širokou spáru, která se později zatmelí trvale elastickou hmotou. Lišty se také nesmí lepit na tapety – ty je nutné předem odstranit na celou výšku soklu.

Lišty na korek

Alternativou k lištám ze zbytků lapeného korku jsou hotové soklové lišty z MDF desky, potahované fólií. Na přířez a šikmé řezy je třeba použít pilku s velmi jemnými zuby, aby se fólie neroztřepila.

Dřevěné lišty s kabelovým kanálem

Některé soklové lišty jsou profilované tak, že dokážou skrýt kabely a vedení o průměru až 8 mm. Jejich nevýhodou je, že případné úpravy kabelů vyžadují sejmutí celé lišty. Tento typ lišt se připevňuje ke stěně pomocí šroubů, jejichž hlavy se musí zakrýt.

Klipové systémy

Jsou výhodnější pro uschování kabelů, než předchozí typ. Pojmou sice jen vedení o průměru cca 5 mm, zato se ale dají kdykoliv a bez použití nářadí sejmout. Ale pozor při instalaci! Některé klipové systémy se nepřipevňují ke stěně pomocí hmoždinek, ale nasouvají se na okraj podlahové krytiny přímo při pokládce.

Kobercový sokl

Také na koberce existují vhodné soklové lišty. Na plastový základ se musí nalepit vlastnoručně přiříznutý proužek koberce, což nemusí být vždy snadné. Některé firmy nabízejí hotové lišty přímo ke konkrétním kobercům. Koberec se fixuje k plastu oboustrannou lepicí páskou.

Zakončení plastových podlah

Nespornou výhodou podlahové krytiny z PVC je vodotěsnost – nedocenitelná vlastnost především v kuchyni a koupelně. To však platí pouze tehdy, je-li těsnění kvalitní především u okrajů. Stavebniny nabízejí bohatý sortiment ohýbacích plastových profilů, které se připevňují k PVC lepidlem na sváření za studena. Na stěnu (bez tapety) stačí oboustranná lepicí páska.

Na současném trhu je k dostání velké množtví zakončovacích a krycích lišt z různých druhů materiálů. Téměř pro každý typ podlahové krytiny existuje typově vhodný sortiment lišt, které by vám měl dobrý prodejce automaticky doporučit již při výběru podlahové krytiny. Pokud nakupujete lišty samostatně, nezapomeňte prodejci sdělit konkrétní typ stěn a podlahové krytiny – pak už jen stačí si vše dobře promyslet a pustit se do toho!

Text: Lucie Sýkorová
Foto: picasaweb.google.com, pimlico-flats.co.uk, poolecarpentry.co.uk, courtcraft.co.uk, timberclick.com, steveh.co.za, jdproduct.eu, blog.myvictorianhouse.co.uk, invotek.co.uk, haro.com, plasticsandhardware.co.uk

 

30.11.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist