Plastový, kovový nebo dřevěný?

Vybrat si ten „správný“ zahradní nábytek není jednoduché, ale na druhou stranu by nebylo vhodné dělat z této věci nějakou velkou vědu. Jde vlastně jen o to, co od nábytku očekáváte a jak ta vaše zahrada a nebo jiný obytný exteriér vlastně vypadá.

Zkuste si tedy říct a nebo odpovědět na otázku, jaké jsou vaše priority. Pokud nemáte v úmyslu starat se o svůj zahradní nábytek, tak pak bude nejlépe koupit nábytek plastový. Ale máte-li chuť vytvořit jiné prostředí a uvažujete-lu o dřeveném nábytku, pak budete muset ze svého pohodlí slevit.  A nebo zkuste nábytek kovový, se kterým (pokud jej neotlučete tak, že poškodíte jeho ochrannou povrchovou úpravu) nebudete mít také žádné starosti. Ovšem kov se může na slunci rozpálit a v noci dokáže být nepříjemně studený….

Plastový zahradní nábytek

Z hlediska údržby je plast zcela bezproblémový. Jeho nevýhodou je jeho ne zcela „přírodní“ vzhled, který může někomu vadit. Je tu ale jedno řešení:

TIP: Variantou jsou umělá vlákna, která se vlastně „tváří“ jako řasy, bambus či ratan. Zkuste to. Získáte jak quasi přírodní vzhled a zároveň se nebudete muset o nábytek starat.

Kovový plastový nábytek

Kovový nábytek je tradiční, dokáže být staromódní, romantický i zcela moderní. Pokud se k nábytku jeho uživatel chová slušně a neničí jeho povrchovou úpravu tak, že vzniknou pukliny, pod které se může dostat vlhkost, což vede ke zrezivění, tak pak je rovněž takový nábytek vlastně „nezničitelný“. Má ale jednu nevýhodu a tou je tepelná vodivost kovu. V létě se může rozpálit a být nesnesitelně horký a chladná noc z něj dokáže udělat něco nepříjemně studeného.

TIP:
Zkuste kovový nábytek se dřevěnými područkami tak, aby vaše holé tělo, holé předloktí nepřišlo do kontaktu s příliš studeným a  nebo příliš horkým kovem. A pak jsou tady také různé polštáře a snímatelná „čalounění“….

Dřevo a exotické dřevo

Dřevěný zahradní nábytekje zcela nejoblíbenější a odpovídá „přírodní“ povaze většiny obytných exteriérů. Stejně, jako v případě kovového nábytku, i tady je potřeba chovat se k nábytku tak, aby nebyla porušena jeho povrchová úprava.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

A pokud chcete exotické dřeviny, např. TEAKOVÝ nábytek, tak pak nezapomeňte koupit ochranné prostředky (vosky), bez kterých snížíte životnost takového nábytku minimálně na polovinu. To samé platí i o jiných exotických dřevinách.

Red.
Foto: Kettler, Hartman a archiv redakce

30.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist