Nová vláda: Šetřit se bude i na stavebním spoření!

ODS, TOP 09 a Věci veřejné začínají jednat o budoucí podobě ekonomiky v Česku. Zatím se jednoznačně shodli na tom, že bude třeba šetřit. Schodek rozpočtu je značný, a tak nás v blízké době čeká mimo jiné také omezení výhod stavebního spoření.

128053-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Podmínky jsou v jednání, šetřit se ale rozhodně bude

O konkrétních detailech budou ODS, TOP 09 a Věci veřejné teprve jednat, už nyní se ale shodli na tom, že pokud jde o stavební spoření, pravidelnou státní podporu by nově měli dostávat jen lidé, kteří použijí naspořené peníze skutečně na bydlení.

Stavební spoření je investice, která po započtení státní podpory nabízí vzhledem k nízké rizikovosti produktu poměrně slušný výnos. Na podporu měl zatím nárok každý občan ČR nebo osoba s trvalým pobytem v ČR. Nově by ale mělo přijít omezení. „Omezení podpory stavebního spoření jen na bytové účely jsme měli v programu a je to jeden z požadavků, se kterým vstupujeme do jednání. Teprve ale uvidíme, co se nám podaří prosadit,“ uvedl Kamil Jankovský (Věci veřejné).

Změny možná budou platit i zpětně

Souhlas ohledně zpřísnění získávání podpory ale kromě Věcí veřejných vyjádřila jak ODS, tak i TOP 09, takže je již poměrně jasné, že stavební spoření v Česku čekají změny. Jedinou otázkou zůstává, zda se dotknou 5,5 milionu stávajících klientů, nebo zasáhnou až nově uzavřené smlouvy. Omezení využití peněz navíc není jediným předmětem diskuzí. V jednání je také snížení podpory (dosud až 3000 korun ročně), případně další zpřísnění podmínek pro její výplatu (prodloužení minimální doby spoření nebo zvýšení limitu vkladu nutného k získání maximální výše podpory). Jako novou alternativu výhodného spoření chce vláda nabídnout státní dluhopisy.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

22.6.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist