Nemůže si vaše dítě zvyknout na školu? Řešíte problém s hračkami?

Září. Pro mnoho dětí opravdová změna v životě. Ze světa hraček do světa školy a povinností. Jak jim ale nenásilně vysvětlit, že doba bez starostí skončila? Kam nenápadně uklidit hračky tak, aby dítko poznalo, že už není tolik žádoucí si s nimi hrát, že pro tentokrát bude lepší se učit?

Nějakou dobu jste dětem uklízeli hračky vy. Později jste jim vysvětlili, že pod postelí nebo na jedné hromadě uprostřed pokoje jim rozhodně dobře není. Teď ale nastává čas jim oznámit, že na hračky nejenže nebude místo tam, kde na ně děti byly zvyklé, protože je vystřídají sešity, navíc na hračky nezbude ani tolik času. Jak na to?

Ve výšce dítěte

Rozhodně nedávejte hračky do prostorů vyšších než jeden a půl metru. Nejenže si dítě s hračkami nebude moci hrát, navíc jej bude drásat i pocit, že na ně nedosáhne. V horších případech se k nim bude chtít dostat, což nemusí skončit dobře.

Hračky by měly být uloženy dostatečně blízko a dostatečně jednoduše. Pokud je stále pro dítě mnohem jednodušší mrsknout s autíčkem pod postel než se s ním natýhnout do krabice, možná bude chyba v celém úložném systému.

Zábavné krabice a koše

Pořiďte dětem barevné krabice, koše a věšáky, do kterých budou hračky samy rády ukládat. I děti totiž mají rády kolem sebe pořádek, jen pro ně musí být uklízení zábavné. Pro děti nastupující do školy zároveň může být i poučné.

Co takhle ukládat hračky do krabic podle barev nebo velikostí? Na krabicích i na koších zároveň můžou být i štítky, hračky se tak potom budou lépe hledat. Nechte děti, ať si samy štítky popíšou. A pokud to ještě nezvládnou, můžou štítky pokreslit.

Oblíbené závěsné koše

Oblíbené jsou i závěsné síťové systémy a koše. Na hračky budou děti přes síť i vidět, takže budou mnohdy ještě spokojenější. Výborné jsou i jezdící kontejnery. Hračky ze země jednoduše shrnete všechny na jednu hromadu a nasypete do kontejneru. Pro děti je tento systém jistě jednodušší než hračky pečlivě skládat na polici.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv úložný systém, nezapomeňte, že může růst s vaším dítětem. Větší děti už bez problému dosáhnou do vyšších polic, aniž by jim přitom hrozilo jakékoliv nebezpečí. A pokud vám bude malý školák k hračkám pořád utíkat, vysvětlete mu, že i ony si od něj potřebují odpočinout. Připraveny si s ním hrát budou až poté, co napíše všechny úkoly.

Stále ještě nemáte vyřešený dětský pokoj?

Martina Tlachová
Foto: Room envy, Ikea, Gorenje

7.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist