Navýší se rozpočet fondu na bydlení ?

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) obsahuje plán o navýšení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) pro letošní rok o 2,9 miliardy korun. Peníze by měly jít na snížení úroků u půjček na rekonstrukce panelových domů a na opravy panelových domů, jež se nacházejí v havarijním stavu.

124491-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Téměř třímiliardové navýšení

MMR plánuje navýšení rozpočtu  Státního fondu rozvoje bydlení o téměř tři miliardy korun. Ministerstvo plánuje použít 2,8 miliardy na snížení úroků u půjček na rekonstrukce panelových domů, a zbylých 100 milionů by pak mělo putovat na přímé dotace na opravy panelových domů, které se nacházejí v havarijním stavu.

Co je vlastně SFRB?

Státní fond rozvoje bydlení podporuje rekonstrukce panelových domů prostřednictvím úrokových dotací, kterými se pro investory snižují tržní úroky půjček od bank a spořitelen o celé čtyři procentní body. Právě tyto dotace jsou zajišťovány speciálním programem SFRB, nazývaným Panel. Rozpočet Panelu v současné době činí přibližně 1,5 miliardy korun, což je přibližně stejně jako v loňském roce.

Velký zájem o Panel

Nabídka podpory Státního fondu rozvoje bydlení prostřednictvím programu Panel trvá již několik let, ovšem zájem o úrokové dotace stoupl teprve v loňském roce. Tehdy bylo vyčerpáno celkem 1,6 miliardy korun, tedy přibližně pětinásobek průměrné výše dotací v minulých letech.
Z dokumentů ministerstva však jasně vyplývá, že je nyní rozpočet Panelu třeba navýšit. Počet žádostí o dotace v letošním roce předčil veškerá očekávání, a částka 2,8 miliard na snížení úroků u půjček na rekonstrukce je tedy nezbytná. Navíc chce MMR také 100 milionů na přímé dotace pro opravy nejzchátralejších panelových domů, kterým nařídil nejnutnější opravy stavební úřad. Tyto opravy zajišťuje další z programů SFRB.

Panelové domy u nás

V České republice se panelové domy těší skutečně velké oblibě. Bydlí v nich dokonce více než jedna třetina všech obyvatel státu, přičemž největší, čtyřicetiprocentní podíl na bytovém fondu mají panelové domy sociálně nejslabších regionů, tedy kraje Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský.

Další body návrhu

Návrh ministerstva pro místní rozvoj ale obsahuje i další body. Kromě navyšování rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení uvažuje ministerstvo také o možnostech rozšíření výběru mýta na silnicích. Mýtné jsme nyní povinni platit na dálnicích a rychlostních silnicích za vozidla s hmotností přesahující 12 tun. Ministerstvo uvažuje o zavedení mýtného pro vozidla již od 3,5 tuny, a to s platností od 1.ledna 2008 či 2009 – podle aktuálního stavu legislativy. Je totiž třeba ještě připravit změny několika norem upravujících výběr mýtného.
Dále chce ministerstvo také informovat vládu o možnostech rozšíření mýtného na silnice druhé a třetí třídy. Tyto silnice by pak mohla hlídat družice a nikoliv mýtné brány s mikrovlnkami, jak je tomu v případě dálničního výběru mýtného. Satelitní systém by měl být vybrán na základě výběrového řízení.

Mimo to dostane vláda také Koncepci státní politiky cestovního ruchu pro léta 2007 až 2013. MMR chce zlepšit propagaci České republiky jakožto lákavého Evropského místa pro turisty z celého světa. Jedny ze čtyř hlavních priorit koncepce jsou marketing, zlepšení nabídky služeb pro turisty v regionech, či sjednocení sítě turistických informačních center.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

20.8.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist