Kupujete novou pohovku? Gauč?

Nákup sedačky, pohovky či gauče, se zdá být naprostou banalitou a pravdou zůstává, že se skutečně nejedná o nějaký zásadní problém. Přesto existuje několik základních kritérií, které by neměly být při výběru opomenuty a které jsou alespoň částečnou zárukou uspokojení z nákupu. I banalitám je tedy dobré se věnovat s rozvahou. Dá se tak předejít např. bolení zad a nebo rozčarování z rychlé ztráty lesku nové sedačky.

Pohodlné sezení

Mnozí výrobci sedacího nábytku hledí v prvé řadě na vzhled, např. tedy uvažované sedačky, snaží se napodobovat tzv. „designový“ nábytek a opomíjení funkci, která ale právě u toho designového nábytku jde ruku v ruce s pohledovou kvalitou, zatím co u „levných“ kopií tomu tak už zpravidla nebývá. V duchu trendu se tedy často např. často snižuje opěrák na maximální možnou mez, nábytek tak na první pohled vytváří dojem elegance, ale po delším sezení člověk zjistí, že mu sedačka nabízí jen omezený počet poloh a v jiných že jej po chvíli začnou bolet záda a nebo se sezení stává v pravém slova smyslu namáhavé.

TIP: nekupujete – li tedy vyloženě ověřenou značku, nemáte-li reference, pak se vyhýbejte nákupu z katalogu a naopak si pohovku dobře vyzkoušejte a to ne je tak, že si na ni s úsměvem před prodavačkou sednete na 30 vteřin. Posaďte se tak, jako to budete chtít dělat doma.

Volba potahové látky

Kvalitní výrobce nabízí většinou tři jakostně odstupňované druhy potahů. Rozdíl mezi nimi je ve schopnosti odolávat zátěži. Nejnižší kategorie brzy ztratí svůj lesk. Prostřední je pro běžné používání,  a pokud máte doma děti, psy a nebo kočky, pokud se dá předpokládat, že se pohovka setká nejen s kultivovaným sedícím člověkem, pak je lepší koupit kategorii nejvyšší. Rozdíly v ceně potahů ovlivní celkovou cenu sedačky cca až 25 %.

TIP: ptejte se na protialergickou úpravu, na úpravu odolnosti proti skvrnám o kávy či vína a určitě volte možnost snímacího potahu, který jednoduše vyperete jako tričko v pračce.

Karel Holý
Foto firmy Flexform a archiv autora

19.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist