Krb v nízkoenergetické dřevostavbě: Ano nebo ne?

Oheň je od pradávna považován za symbol života. Přestože v současné době už není naše potřeba ohně životně důležitá, jako tomu bylo v dřívějších dobách, stále v nás oheň vyvolává zvláštní pocity v zásadě pozitivního charakteru.

Není to tak dávno, co se krby v domech stavěly především z praktického důvodu a tím bylo zajištění tepla. Staré domy, které díky tehdejším stavebním metodám a materiálu dostatečně netěsnily, představovaly ideální podmínky pro fungování krbu, aniž by jeho uživatelům způsobovaly nějaký diskomfort. Kvůli vysokým tepelným ztrátám skrze zdivo nebo netěsnící okenní rámy bylo v domě díky krbu příjemné teplo.

Technologie výstavby domů ale notně pokročila a s příchodem nízkoenergetických staveb začal krb pozbývat svého smyslu. Ale ukažte mi člověka, ve kterém by posezení u krbu neevokovalo příjemný pocit, pohodu nebo jiné pozitivní emoce.

Proč se běžný krb do nízkoenergetických domů nehodí

Tepelná ztráta v nízkoenergetickém domě při venkovní teplotě -10 °C je cca 6kW, zatímco výkon běžného krbu je cca 12kW a ten se nedá příliš regulovat. Z toho logicky vyplývá, že dům bude během chvíle přetopený a jeho obyvatelé se v něm nebudou cítit dobře.

Zdravotní riziko

Jak jistě všichni víme, aby oheň dobře hořel, je k tomu zapotřebí čerstvý vzduch. Kvůli absolutní těsnosti nízkoenergetických domů, kde nedochází k téměř žádné samovolné cirkulaci vzduchu, není dostatečné množství čerstvého vzduchu, který by oheň v krbu „živil“. V tom okamžiku se oheň dusí a v obytném prostoru se zvyšuje koncentrace oxidu uhelnatého, který je životu nebezpečný.


Nízkoenergetická montovaná dřevostavba od firmy ALFAHAUS

Jaké je řešení

Pokud se majitel nízkoenergetické montované dřevostavby nechce krbu vzdát, řešením jsou pro něj moderní krby s nízkým výkonem a přívodem vzduchu z exteriéru. Výrobci deklarují, že krbová kamna optimalizovaná pro nízkoenergetické dřevostavby mají výkon i 1,2kW. Tyto krby dokonale pracují s akumulací a rozložením energie.

O krbu je dobré přemýšlet už před samotnou výstavbou domu v době jeho plánování, aby tomu byl uzpůsoben i komín. Ten může mít šachtu pro přívod spalovacího vzduchu nebo lze přívod vzduchu vyřešit potrubím v podlaze, vyvedeným na fasádu objektu.

Aby vám teplo domova, po kterém ve svém domě toužíte, nevyletělo komínem, vyhledejte pomoc odborníka na montované dřevostavby a vše s ním pečlivě zkonzultujte.

Komerční prezentace

24.5.2016 1:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist