Kotlíkové dotace pro všechny. Pokud ale nemáte naspořeno aspoň 100 tisíc, máte smůlu

Letošní Kotlíkové dotace podporují výhradně domácnosti s nízkými příjmy (ti ostatní získají podporu z NZÚ). Pokud ale nemáte naspořeno kolem 100 tisíc korun, abyste mohli nový kotel zaplatit, budete výměnu jen těžko realizovat. Dotace se totiž proplácí zpětně.

(Zdroj: shutterstock.com)

Letos v září začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Podle odhadů se to týká asi 300 tisíc domácností. Proto byla vypsána další vlna Kotlíkových dotací, v níž má být rozdáno 5,5 miliard. Jsou určeny pouze pro domácnosti s nižšími příjmy, u nichž průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč na osobu a měsíc.  Tento strop se ovšem počítá také na každého člena domácnosti včetně dětí. Na dotaci proto dosáhne třeba čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi a celkovým čistým příjmem ne vyšším než 683 600 Kč za rok. Dotace je přitom velkorysá. Například na plynový kotel mohou nízkopříjmové domácnosti získat částku, která pokryje 95 % uznatelných nákladů v maximální výši 100 000 korun. Dotace tak kotel zaplatí téměř celý. Automaticky jsou do této skupiny zařazeni starobní a invalidní důchodci.

Alokované prostředky mají uspokojit prakticky všechny, kteří o dotaci požádají, v opačném případě může být budget navýšen. Má to ale jeden háček. I když budete mít dotaci schválenou, dostanete ji až po realizaci výměny kotle na základě doložených dokladů. Musíte ji tedy financovat sami s tím, že se vám peníze obratem vrátí. Je otázka, kolik domácností s nízkými příjmy a důchodců má naspořeno kolem 100 tisíc korun, aby výměnu sami zaplatili. Nebo si budou muset vzít půjčku.

Jakou výši dotace lze získat v rámci Kotlíkových dotací?

Podpora bude poskytována na instalace realizované ve výši 95 % ze způsobilých výdajů s následujícími limity:

  • Plynový kondenzační kotel: 100 000
  • Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva včetně akumulační nádrže nebo se samočinnou dodávkou paliva: 130 000
  • Tepelné čerpadlo: 130 000

(Způsobilé jsou výdaje na stavební práce, dodávky a služby související s realizací včetně úpravy spalinové cesty, rekonstrukce otopné soustavy, na akumulační nádoby / kombinovaný bojler, zkoušky nebo testy na uvedení zdroje k užívání a projektovou dokumentaci.). Zdroj SFZP.cz.

Dotace budou od jara poskytovat příslušné krajské úřady.

Dotace pro ostatní

Nedosáhnete-li vzhledem k vyšším příjmům na Kotlíkové dotace, můžete žádat o dotaci v rámci Nové zelené úsporám, která vám pomůže uhradit až 50 % způsobilých výdajů. V rámci výzvy je alokováno 8,5 mld korun. Výhodou je, že v rámci jedné žádosti lze požádat i o další podporu, jako je třeba zateplení nebo využití dešťové vody. Díky komplexnímu projektu navíc získáte finanční bonus.

Podporované typy zdrojů a maximální výše dotace pro rodinný dům

Podpora je poskytována formou dotace na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši až 50 % ze způsobilých výdajů s následujícími limity:

  • Plynový kondenzační kotel: 35 000
  • Kotel na biomasu vč. akumulační nádrže nebo kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva: 80 000
  • Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezonním zásobníkem pelet: 100 000
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění a přípravou teplé vody: 100 000
  • Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody: 80 000
  • Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému: 140 000
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: 60 000
  • Napojení na soustavu zásobování teplem: 40 000
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou tepla a teplovodním výměníkem: 45 000
  • Lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou tepla: 30 000

Žádosti se podávají před, v průběhu nebo po realizaci opatření elektronicky na www.novazelenausporam.cz.

Publikováno: 19.01.2022, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás dále zajímat

Fotovoltaika, nebo tepelné čerpadlo?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vše, co potřebujete vědět o fotovoltaice, tepelném čerpadlu a jaké potřebujete systémy.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Dělníci se pustili do izolace stropu v garáži

Protože jsme nezateplovali sokl a suterén, je potřeba zateplit strop garáže, aby nebyla v domku zima od podlahy v prvním patře. A také, abychom splnili podmínky dotací.

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

Montáž bateriového systému a jeho zapojení k fotovoltaický panelům

Pepa se opět vydá do Říčan, kde se budou zapojovat v rodinném domku fotovoltaické panely do bateriového pole od ČEZu. Pepa se hodně o tuto problematiku zajímá, řeší se specialistou z Tenauru, kde je nejlepší systém v domě zabudovat a za jakých podmínek.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.