Jak si za půl hodiny uplést šálu

Pletení je zas trendy a zažívá opravdovou renesanci. Začalo to před pár lety v Anglii a v Německu a už i čeští hipsteři cvakají jehlicemi. Narazila jsem na pletení rukama a řekla si, že to je ten správný začátek. Našla jsem si návod v časopisu, občas koukla na internet na nějaké video a za půl hodiny už jsem měla hotovou nekonečnou šálu zvanou tunel.

Co k tomu potřebujete:

  • obě ruce
  • tlustou vlnu

Jsem úplný začátečník, tak i má videa berte s rezervou. Nebo jako důkaz, že nejsem stará babička, co plete celý život. Začít plést zkrátka může každý a já jsem toho živým důkazem.

foto-1.jpg

Zdroj: archiv redakce

Použila jsem dvě klubíčka vlny, která je hodně tlustá, a tedy vhodná pro začátečníky, jako jsem já, chybičky se v jejích záhybech lehce ztratí, celková délka vlákna na jednu šálu 30 m, cena za obě klubka 104 Kč.

Video: Jak začít

Důležitý je výběr vlny, když není tak strašně tlustá jako ta moje, je potřeba použít dvě vlákna tenčí vlny. Úplně tenká vlna na ruční pletení a tuto nekonečnou šálu není vhodná. V obchodech s vlnou vám jistě poradí, když řeknete, na co tu vlnu potřebujete. Já vybírala očima, ale protože je ve vlně dost uměliny, trochu kouše, příště bych asi vybírala i podle kvality materiálu.
Když máte první dvě řady, pokračujete stále dál dalšími řadami. Kolik ok v jedné řadě udělat, je oříšek. Sama jsem šálu několikrát přeplétala, než měla správný výsledný tvar. První pokus (12 ok v řadě) byl moc krátký a nešel skoro nandat přes hlavu, druhý (6 ok v řadě) byl moc dlouhý a visel až do půli břicha, až třetí (9 ok v řadě) se mi líbil a byl tak akorát.

foto-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Tady je koláž výsledných modelů, některý byl moc dlouhý, jiný krátký, až na třetí pokus se to povedlo tak akorát.

Video: Jak zakončit

Je dobré si předem rozmyslet, jak dlouhý tunel chcete mít a změřit si to a hlídat, kdy už budete mít upleteno přesně tolik, kolik chcete. Já to dělala od oka a musela několikrát párat. Jakmile je délka správná, jde se na zakončení. Zejména u tohoto videa je vidět, že jsem začátečník. Nejdřív to vypadá, že umím zakončovat, ale vlastně na to přijdu až během natáčení tohoto videa. Už bych to asi pak neuměla rozpárat, tak jsem pokračovala dál. : -)

 

Když máte zakončeno, stačí už jen sešít šálu tak, aby byla nekonečná, tedy jako tunel.

Tvoříte rádi? Inspirujte se na forum.living.cz

Text, foto a video: Alice Kavková

15.4.2016 3:41

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist