DPH a trh s bydlením v roce 2008

Evropská unie neschválila prodloužení výjimky snížené sazby DPH, kterou mělo Česká republika do konce roku 2007. V lednu tedy došlo ke zvýšení sazby DPH na devatenáct procent. Snížená sazba, která činí devět procent, ale stále platí pro takzvané sociální bydlení, které předpokládá maximálně 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a nejvýše 120 metrů čtverečních u bytů. Na tyto byty a rodinné domy se vztahuje snížená DPH, na ostatní pak vyšší základní sazba.

124884-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

V Česku je průměrná velikost podlahové plochy v rodinných domcích okolo 152 metrů, u bytů v bytových domech pak zhruba 67 metrů čtverečních, což znamená, že většina domácností by se do kategorie tzv. sociálního bydlení, a tedy i snížené sazby DPH, bez problémů vešla. Zdražovat by se mělo tedy především luxusní bydlení.

Situace vloni

V loňském roce zažil náš trh s bydlením skutečné divy. Poptávka po nemovitostech byla nezvykle vysoká, jednak kvůli očekávanému zvýšení DPH a nepřetržitému růstu výše úrokových sazeb, ale také díky nástupu populačně silných ročníků ze 70.let do rodinného života a vyššími platy.
Poptávka byla vysoká, nabídka naopak nedostatečná – kvůli nízké bytové výstavbě, s výjimkou Prahy a částečně Brna. Následkem byl přirozeně růst cen nemovitostí, a to přibližně o 10 – 25 % v závislosti na lokalitě. Ležet ladem zůstaly snad jen některé panelové sídlištní byty, které byly dříve nadhodnocené.

Možné potíže

Trh s realitami bude pravděpodobně na začátku tohoto roku zažívat ochlazení. Jednou z příčin je pravidelný, běžný cyklický vývoj trhu (začátek roku patří tradičně ke klidnějším obdobím), další je ale také zmíněný vliv zvýšených sazeb DPH.
Odborníci se také obávají přírůstku v počtu lidí, kteří budou mít problémy se splácením hypoték a poznamenávají, že rok 2008 by dokonce mohl být rokem, kdy se na trhu objeví první projekty, které budou mít problémy s financováním a prodejem bytů. Mají se ale objevit také oblasti, kde nabídka nebude příští rok zdaleka stačit tempu poptávky (například luxusní byty).

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

28.1.2008 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist