Cuzk.cz nahlížení do katastru

Nahlížení do katastru přes portál Cuzk.cz je vcelku známá věc, která dokáže ušetřit mnoho času. Převedení registru do online podoby umožnilo každému nahlédnout na informace, pro které bylo dříve nutné navštívit přímo katastrální úřad. Je to samozřejmě trochu i zásah do soukromí osob, protože je tu zejména zveřejňovaná adresa lidí, kteří určitou nemovitost vlastní. Můžeme si tak snadno zjistit některé majetkové poměry lidí, které známe, ale i neznáme. Co si s takovou informací počít, je samozřejmě již na nás.

137373-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Nejčastějším bodem vyhledávání bude zřejmě parcela. K jejímu vyhledání potřebujeme znát jméno katastrálního území a číslo parcely. Číslo, pokud ho neznáme, si zjistíme snadno na mapě, které je také k dispozici pro nahlížení. Následná informace o parcele nám poskytne jméno vlastníka, tedy jeho příjmení, adresu, případně název a sídlo právnických osob, spoluvlastníků a podobně. Parcela je zde pak zobrazena v plánku včetně výměry pozemku, druhu a způsobu využití pozemku a označení mapového listu. Pro stavby na pozemku ale platí, že je v katastru nemovitostí zapsána samostatně. Pokud je stavba ale zapsána v katastru nemovitostí jako součást pozemku, jsou informace o této stavbě zobrazeny přímo u daného pozemku.

Všechny informace na jednom místě

Zobrazují se také různá omezení vlastnického práva, poznámky a plomby. Zobrazovaná omezení a poznámky se vztahují buď k dané parcele, nebo k některému ze spoluvlastníků.

Obdobné jsou informace o stavbě. Zde musíme znát obec a číslo popisné či evidenční. Zveřejněné údaje pak informují o údajích o vlastníkovi, ať jde již o osobu fyzickou nebo právnickou, či o spoluvlastnictví. Pokud jsou v budově vymezeny jednotky, je na ně zobrazen odkaz. Pak je zde zmínka o určitých omezení vlastnického práva, poznámky a plomby.

Nemovitostmi jsou nejen parcely a domy na nich, ale i jednotlivé byty v panelových či více bytových domech. Ty se obvykle nazývají jednotkami a najdeme je pod popisným číslem domu s lomítkem a pořadovým číslem bytu. Informace o jednotce obsahují také údaje o vlastníkovi, tedy jméno a příjmení, adresu v případě fyzických či právnických osob apod. Dále tu najdeme typ jednotky, způsob využití jednotky a podíl jednotky na společných částech domu.

DOPORUČUJEME: Katastrální úřad nahlížení do katastru

Výpis z nahlížení také obsahuje informace o případných omezení vlastnického práva, poznámky a plomby. Je možné také získat informace o právu stavby, které obsahují údaje o vlastníkovi, účel, dobu trvání a seznam nemovitostí, ke kterým je právo stavby zapsáno.

Další sekcí je řízení, kde můžeme získat informace o řízeních typu Vklad, Záznam, Geometrický plán, Podací deník a Pomocné řízení ZVP. Zde se zobrazují podle typu jednotlivých řízení informace o účastnících zadaného řízení, předmětu řízení a posloupnost úkonů či operací, které byly na příslušném katastrálním pracovišti v rámci řízení uskutečněny, včetně časových údajů o jejich provedení, popř. údajů o navázaných řízeních.

Také zde můžeme získat seznamy řízení podle čísla řízení nebo data přijetí. Pod pojmem Vklad se zakládají zápisy o vzniku, změně, zániku, promlčení a uznání existence nebo neexistence práv uvedených podle zákona o katastru nemovitostí. Těch práv a výhrad je mnoho, nebudeme je proto vypisovat, ale je to třeba vlastnické právo, právo stavby atd.

13.8.2013 9:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist