Bydlení podle Skandinávců: jednoduché linie, spousta světla a příroda

Seveřané si nás podmanili napínavými detektivkami z drsného prostředí i minimalistickým stylem bydlení, jemuž vévodí denní světlo, jednoduché linie a květiny. Víte, jak jej zakomponovat do svého interiéru?

Na předních příčkách mezi moderními styly bydlení se již několik let drží minimalistický skandinávský styl. Nemalý vliv jistě má oblíbený obchodní dům s nábytkem a bytovými doplňky, kde lze sehnat jakékoliv vybavení do bytu doslova za hubičku.

Proč si lidé po celém světě vybavují interiér podle severských národů? Je to jednoduché. Skandinávský styl bydlení vyhovuje lidem, kteří si oblíbili elegantní, jednoduchý, čistý a harmonický interiér. Chcete-li trochu skandinávského stylu dostatek také do svého domova, myslete na tři hlavní věci.

Základem jsou neutrální barvy, s výraznými odstíny opatrně

Uvědomte si, že na severu je méně denního světla, takže si jej naučili “vytvořit”. Pro skandinávský styl jsou proto charakteristické světlé, jemné a neutrální barevné odstíny. Základem je bílá barva doplněná o jemné odstíny béžové, šedé, světle modré, růžové, fialové, zelené apod. Jedná se tedy o takové barvy, které nekradou světlo a naopak dělají pokoj světlejší a prostornější.

To však neznamená, že výrazné barvy nejsou vůbec žádané. Důležité je s nimi zacházet opatrně. Výraznou barvu použijte pouze na jeden prvek a zbytek pokoje nechte v neutrálních barvách. Může se jednat o sedací soupravu, křeslo, kusový koberec či bytový textil jako polštáře a závěsy. Zajímavou kombinací vytváří například světlý nábytek a tmavá podlaha. Vše samozřejmě ve dřevě.

Přírodní materiály a květiny

Skandinávie se pyšní nádhernou přírodou a příroda také hraje hlavní roli ve vybavení severských domácností. Jedním z hlavních prvků je tedy dřevo, které se používá nejen na podlahy a další stavební prvky, ale také na nábytek a doplňky. Velmi oblíbené jsou například stropní trámy apod.

Květiny jsou rovněž důležitým prvkem, který interiéru vdechne život. Čím více zeleně, tím je domov útulnější a příjemnější. Ideální jsou zajímavé květiny v originálních květináčích. Zde si můžete hodně pohrát. Jedinou nevýhodou je fakt, že se o květiny musíte pravidelně starat. Je-li to pro vás problém, motivy květiny se rovněž dají použít i na bytových doplňcích.

Denní světlo po celý den

Jak jsme již upozornili, Skandinávci si nade vše cení denní světlo. Pokud tedy můžete, vybírejte si bydlení s velkými okny, díky kterým se do interiéru dostane spousta denního světla. Skandinávci milují světlé a velké prostory. Proto dávají přednost světlým barvám.

Seveřané téměř vůbec nepoužívají záclony, které vstupu světla akorát tak brání. Večer pro zdůraznění soukromí poslouží těžké závěsy, jinak nechávají okna nezakrytá. Proč také. Světlo vítají s prvními paprsky a závěsy zatahují až se západem sluníčka.

Toužíte po změně a Skandinávský styl vás chytl u srdce? Není nutné vyhodit veškeré staré vybavení, někdy postačí drobné úpravy a nové doplňky. A pokud přece jen potřebujete výraznější změnu a chybí vám finance, vyberte si výhodnou půjčku. Na Uspory.cz či Pujcky.cz si najdete půjčku, s níž si splníte své sny a přitom neohrozíte rodinný rozpočet.

5.3.2019 12:09 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist