Budete stavět dům? Jaké vybrat lešení?

Jen to zkuste vyhnat dům o jedno patro nebo udělat fasádu. Bez lešení se nedá postavit ani garáž, natož dům. Stavebník má několik možností, z nichž si lze vybrat variantu pro různé typy terénů, pracovní výšku i podle toho, zda je na stavbu sám nebo má k ruce dostatečný počet pomocníků. Poradíme vám, jak na to!

128287-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Než půjdeme vybrat lešení

Fasádní lešení dělíme podle konstrukčních prvků na systémová řešení na takzvaná rámová lešení typu Graf, ProfiTech, Kraus, Ekro, nebo Alfix, dílcové lešení, například Haki a klasické trubkové. Z hlediska mobilnosti jsou lešení kotvená napevno nebo pojízdná, jištěná brzděnými koly. Konstrukce trubkových i rámových jsou z pozinkovaných nekorodujících materiálů (mají delší životnost) ale trubková se vyrábí i z běžné ocele. Pro interiér se však většinou používají lehké a snadno přemístitelné hliníkové lešenářské sestavy.

Pro vybrat trubkové lešení

Lešení z ocelových trubek je klasickým zástupcem fasádního lešení pro nízké, velmi členité a atypické stavby. Mezi stavebníky patří stále mezi oblíbené, jednak proto, že obsahuje jen několik stavebních prvků – podlahy, trubky a spojky, a jednak pro variabilnost pracovní výšky i šířky. Výraznou nevýhodou trubkového lešení zůstává montáž, náročná na počet pracovníků, kdy je potřeba počítat s alespoň třemi až čtyřmi pracovníky. Při stavbě lešení z trubek je třeba klást zvýšené nároky na nosnost, ukotvení a zavětrování, aby při podcenění těchto parametrů nedošlo k úrazu nebo zřícení lešenářské konstrukce.

Proč vybrat lešení rámová

Rámová lešení poskytují stavebníkovi vysoký komfort ve variabilitě pracovních výšek, rozměrů, ale i z hlediska bezpečnosti, neboť systémová lešení lze doplnit množstvím bezpečnostních prvků, jako je například zábradlí či vstupní pracovní otvory do vyšších podlaží. Stavba lešení typu stavebnice je pohodlnější, bezpečnější a rychlejší než stavba trubkového lešení. Konstrukce rámového lešení se skládá ze svislých nosných ocelových rámů, které zároveň slouží jako výztužný prvek, spojovaných různými druhy spojek a úhlopříčným zavětrováním tyčovými prvky. Na rámy se pak vkládají pracovní podložky s protiskluzovým povrchem. Podle velikosti na typu lešení montáž stavebnice zvládne jeden či dva pracovníci, cenově jsou však dražší než trubkové lešení.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Proč vybrat pojízdné lešení

Mobilní lešení umožňují vysokou variabilitu použití. Lze je využít zejména při zateplování či omítání fasády, ale i ke stavebním úpravám v interiéru za předpokladu dostatečně únosného a rovného podkladu. Některé typy lešení jsou vybaveny možností posunu po nakloněné rovině, což je výhodné pro práci na schodišti nebo na šikmém podkladu. Výhodou pojízdných lešení je vysoká stabilita při nízké hmotnosti, zvláště u hliníkových konstrukcí, variabilita kombinací pracovních rozměrů, a v neposlední řadě i skladnost a jednoduchá přeprava.

Z dostupných pojízdných hliníkových konstrukcí si pro práci v exteriéru získalo mezi stavebníky lešení Stabilo ve dvou rozměrových řadách pro pracovní výšky do 14 m. pro maximální zatížení 240 kg nebo 300 kg. Svislé rámy lešení lze po traverzách horizontálně posouvat do požadované pracovní polohy, což je výhodné pro nastavení optimální pracovní vzdálenosti od zdi, pro vyrovnání nerovností je lešení vybaveno brzděnými, výškově nastavitelnými koly a požadovanou stabilitu jistí ocelové pojezdové traverzy a stabilizátory.

Pro menší rozměry jsou ideální pro exteriér i interiérypojízdná lešení ClimTec a RollTec, jejichž konstrukční řešení umožňuje využít maximální rozměr půdorysné plochy lešení v podélném i příčném směru, včetně bezproblémového vyrovnání výšky při pracích v schodištích, u soklů apod. K přednostem obou sestav patří rychlá a jednoduchá montáž bez nářadí či možnost lešení přemístit bez problémů dveřmi i ve smontovaném stavu.

Co je lepší? Lešení koupit nebo půjčit?

Při nákupu lešení je třeba zvážit, zda budeme lešení potřebovat natrvalo, nebo si ho raději pronajmeme, neboť větší systémová řešení nepatří právě k levné investici. Při nákupu lešení je důležitá cena lešení za 1 m2 pohledové plochy. Tuto cenu tvoří jednotlivé skladebné prvky, a pokud jsou v sestavě pouze základní prvky, je lešení levnější. Pokud se lešení doplňuje o další prvky, které zvyšují komfort, rychlost a bezpečnost práce s lešením a na lešení logicky se cena m2 úměrně zvyšuje.

V praxi se často setkáváme se „sousedskou“ výpomocí, kdy si jednotlivé kusy vypůjčíme, ale zpravidla je pak každý kus od jiného výrobce, což je z hlediska bezpečnostních norem nepřípustné, a pokud dojde k úrazu, máme přinejmenším postaráno o potíže s pojišťovnou a dalšími úřady. Z těchto důvodů firmy, které pronajímají lešení, nabízejí v ceně pronájmu i montáž. Pozor však na firmy, které zákazníky lákají na zajímavé ceny. Lešení, které nabízejí, nemusí být kompletní a zákazník pak musí doplácet za pojezdová kola, závaží nebo za podlážky.

Autor: Irena Forejtová
Foto: PACLÍK s.r.o., Hromek, Žebříky cz, Půjčovna lešení Svitavy

19.8.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist