Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

jak-se-zbavit-hmyzu-3-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Voní a zaženou

Řeč je o přírodních odpuzovačích, které jsou založené na pachu, který je nepříjemný hmyzu, ale nám na opak voní. Komáři nemají rádi aroma hřebíčku či skořice, zkuste tedy mističky s tímto kořením nechat položené na parapetu či jinde po místnosti nebo jím naplňte plátěné pytlíčky a pověste je po domě – vydrží až několik týdnů. Hřebíček lze také zapíchat do rozkrojené limetky či citronu.

Bodaví společníci nesnášejí rovněž česnek a mouchy zase zahání svařený ocet – ovšem nelibá vůně obou potravin možná vyžene z domu i samotné majitele. Jako určitou ochranu proti komárům můžete použít i rostliny a osázet parapet květináči s muškáty, afrikány, pelyňkem, levandulí či šantou kočičí nebo šalvějí či mátou. Můžete také pár lístků pravidelně odtrhávat a nechat i v místnosti.

Nechutné, ale účinné

Dalším způsobem likvidace jsou lepicí pásky zavěšené po domě – dobře známé mucholapky. Lze je buď zakoupit, nebo i podomácku vyrobit z kartonových pásků potřených směsí cukru a sirupu. Ovšem ruku na srdce, mucholapka nad kuchyňským stolem „ověnčená“ mrtvým hmyzem nevypadá v obytných prostorech příliš vábně… Nicméně účinné jsou mucholapky velmi dobře.

Další variantou, která se používá zejména na vosy, je umělohmotná pastička, do níž se nalije šťáva, pivo nebo se vloží přezrálé ovoce, které hmyz naláká dovnitř, ale už mu neumožní cestu ven.

TIP Living.cz: Vyrobit lze jednoduše i z pet lahve: Odstraníte víčko, odříznete horní část a na dno nalijete vybranou tekutinu. Hrdlo otočíte tak, aby směřovalo úzkým šroubovacím otvorem dolů a pro zpevnění přelepíte izolepou. Ani toto není designový skvost, ale svůj účel plní…

Čtěte také:

Električtí zabijáci

Řešením, kde není využita chemie, jsou žárovky či lampy proti hmyzu, které se používají venku a dávají se před vchodové dveře nebo na terasy.

Hmyz je přitahován světlem, a když přilétne na drátěnou konstrukci, je usmrcen – což se však neobejde bez nepříjemného zápachu, který tento proces provází, navíc „bzučení“ lapeného hmyzu je rušivé a „odpad“ z mrtvých hmyzích těl zase nevábný.

Pokročilejší modely likvidují hmyz „vysušením“, lze je proto používat i ve vnitřních prostorách, jelikož nevytvářejí takový zápach a hluk.

Zasíťujte se

Nejdůležitější je vždy prevence, proto je nejlepší nezvané hmyzí návštěvníky do útrob svého domova vůbec nevpouštět. Neváhejte proto investovat do sítí proti hmyzu, které lze instalovat nejen do oken, ale rovněž do dveří, a to jak vstupních, tak i balkonových či terasových, takže už se nemusíte bát nechávat otevřeno na zahradu, abyste měli doma čerstvý vzduch.

Existují různé typy síťovin (např. odolnější proti protrhnutí, protipylová vhodná pro alergiky a mnohé další), ale i mechanismů.

Sítě v pevném hliníkovém profilu nevyžadují žádné zásahy do rámu okna, bez použití nářadí je můžete nasadit nebo vyjmout. Rolovací sítě, u nichž se síťovina pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel umístěnou v boxu, je už potřeba do rámů vrtat. Do klasických a dvoukřídlých oken, dveří a extrémně velkých otevíracích otvorů se nejlépe hodí plissované sítě.

Tento typ sítí je zabudován v hliníkovém profilu, který snadno namontujete pomocí otočných klipů. Největší předností plissé sítí je maximální funkčnost, více než patnáctiletá životnost a snadná údržba.

Díky nízkému spodnímu profilu v úrovni podlahy jsou bezbariérové, takže jsou vhodné i na frekventovaných místech, v domácnostech s dětmi, staršími osobami nebo lidmi s postižením.

Když přijde invaze

Když už jde opravdu do tuhého a váš domov je zasažen takovými škůdci, jako jsou štěnice, švábi, rus domácí, koloniemi mravenců nebo červotoči anebo se vám například na půdě zabydlí vosy či sršni, nezbývá než povolat odborníky a zavolat deratizační firmu, která se na hubení specializuje. Způsob likvidace závisí právě na druhu hmyzu, obvykle se provádí postřikem.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, foto: shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist