Závěsná toaleta: praktické řešení každé koupelny

Její linie sluší každé moderní koupelně. Je vyhledávaná designéry a nabízí i praktické výhody. Pojďme si ji prohlédnout blíž.

133957-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: archiv redakce

Největší rozdíl oproti běžné toaletě, která je klasicky zapuštěná do země, je umístění splachovací nádrže přímo ve stěně. Rezervoár je tak přístupný údržbářům, ale zůstává ukrytý před kritickým pohledem návštěv. Záchodová mísa je připevněna ke zdi, odkud vede potrubní instalace přímo k nádrži.

Než si závěsnou toaletu koupíte

Chci ušetřit
Hledejte modely s certifikací WaterSense. Takto oceněné toalety chrání prostředí tím, že šetří vodu a vám peníze.

Mám sádrokartonové zdi
V současnosti už to není problém. Díky speciálních montážním rámům určeným právě pro sádrokartonové konstrukce si můžete závěsnou toaletu dopřát i vy.

Mám panelákové jádro
Pokud měníte pouze toaletu a jádro chcete zachovat, pak je tato úprava velice rychlá. Použijete samonosné předstěnové prvky, jejichž základem je pevná ocelová konstrukce. K zadní stěně a k podlaze ji přichytíte a pak zakryjete sádrokartonem.

Dohromady nebo zvlášť
Některé závěsné toalety pohodlně pořídíte jako hotový plnohodnotný systém, který zahrnuje záchodovou mísu, zabudovatelnou vodní nádržku a sedátko. Nicméně domácí kutilové ocení možnost nákupu všech částí odděleně.

Výhody oproti běžné toaletě

  • Největším pozitivem jsou bezesporu nulové nároky na prostor v podlaze. Díky tomu se dá instalovat naprosto kdekoli, tedy s ohledem na dostupnost vodního zdroje.
  • Závěsná toaleta provzdušní celou koupelnu. Vypadá prostorněji a útulněji.
  • Oproti běžné toaletě spotřebuje o 20 % méně vody.
  • Skrytá vodní nádrž nám umožňuje lépe koordinovat zbytek koupelny. Perfektně padne i malému, ale modernímu prostoru. Navíc skrýt se dají i další nezbytnosti, například odpadní vývod.
  • Zpříjemní váš úklid koupelny. Jelikož není připevněna k zemi, pohodlně se pod ní vytírá.
  • Dá se výškově nastavit, což ocení lidé s vyšší postavou.  Nosnost závěsného systému je okolo 400kg, takže ani lidé s nadváhou nemusí mít obavy.

Kdy dát přednost klasice

Obří množství pozitiv zastiňují některé negativní stránky. Tak například může závěsnou toaletu instalovat pouze odborník, a to s velkou pečlivostí. Musí být pevně zapuštěna do zdi, jinak se uvolní a způsobí zbytečné nepříjemnosti. I během užívání je třeba ji pravidelně kontrolovat a eventuálně, vzhledem k vysokému vyvíjenému tlaku, převěsit.
Je nutné ji umístit pouze do takových míst, kam se vejde zabudovaná splachovací nádrž.
Pokud chcete nahradit běžnou toaletu závěsným modelem, musíte počítat s přestavbou instalačního potrubí. Je třeba si zjistit, zda je takový zákrok do zdiva možný a zda k němu nepotřebujete dodatečné povolení.

30 % vody v domácnosti proteče toaletou

Toalety jsou zodpovědné za 30 % spotřeby vody v domácnostech a staršími modely jí proteče ještě více. Většina nových modelů i u standardních toalet prošla technologickými úpravami, které problém s náklady řeší. Můžete se tedy zaměřit spíše na výběr podle designu.

Je z čeho vybírat

Kolekce italského designéra Roberta Lazzeroniho nazvaná Ilbagno nabízí promyšlenou a elegantní škálu modelů, které kombinují klasické a moderní prvky. Ačkoli Lazzeroni nepřichází s žádnou převratnou novinkou, rafinovaný design stojí za zvážení.

Filozofie Studia Triplan staví na elegantních křivkách a efektních tvarech při zachování jednoduchosti a praktičnosti.

Průkopnický model na trhu závěsných toalet představuje takzvaný In-Tank. Jak už název napovídá, jedná se o splachovací nádrž, která je integrována přímo v záchodové míse.

Trik šetří nejen místo, ale vytváří dokonale uhlazený, moderní vzhled, který se hodí do každé koupelny. Při splachování nedělá téměř žádný hluk, což rovněž vyvolává zajímavý dojem.

Minimalistická toaleta ME designéra Philippe Starcka se zaměřuje pouze na nezbytné, ale přeci moderní prvky. Dokonce i její váha je snížena na minimum. Hodí se zejména do stísněných prostor.

Posledním z našich modelů je jednoduchá a přesto atraktivní závěsná mísa Marca Bortoliniho. Její povrch lze přizpůsobit tak, aby dokonale zapadl mezi ostatní kousky nábytku.
A kterou si vyberete vy?

Martina Gillichová
Foto: homedit.com

17.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist