Vaše rodina roste, ale váš byt nikoliv? Máme pro vás řešení!

Máte pocit, že váš byt či rodinný dům nedostačuje prostorovým nárokům vaší rodiny? Zoufáte si, že dětský pokoj nelze nafouknout, protože děti rostou a je potřeba zde umístit rozměrnější nábytek i více věcí? Dříve než přistoupíte k zvažování hypotéky na větší byt, podívejte se s námi na několik praktických rad. Mohou vám ušetřit mnoho peněz!

Zákon konečnosti prostoru v bytě

Rodiče dětí, kteří žijí především v menších bytech, jistě vědí své o tom, jak je mnohdy těžké vypořádat se s omezeným prostorem. Dětský pokoj stále méně dostačuje potřebám dětí, jenže ani dětský pokoj, ani celý byt není a nemůže být nafukovací. Řešení, které je finančně náročné, je pak přestěhování se do nového a většího bytu, či dokonce do rodinného domu.

Jenže to vždy není možné anebo by přestěhování do větších prostorů bylo vykoupeno větší vzdáleností od místa pracoviště a školky či školy, kam děti dochází. Dalším řešením, které se pak nabízí, je důsledná optimalizace využívání všech prostorových možností, které byt nabízí.

Lze si k tomuto kroku přizvat bytového architekta. Jakkoliv se jedná o finančně náročnější krok, stále představuje ve srovnání s pořízením nové nemovitosti výraznou úsporu. Zároveň je stejně tak možné postupovat dle rad získaných na internetu, z odborných časopisů i od přátel, rodinných příslušníků a známých, kteří touto zkušeností již prošli. Vězte, že jich bude mnohem více, než byste čekali, neboť s nedostatkem místa v bytě se potýká skoro každý.

Jako další důležitý pomocník se pak jeví plánovací programy, jichž je v dnešní době dostatek, a to dokonce těch, které se dají stáhnout zdarma. Právě důsledná vizualizace může odhalit veškerá slabá místa vašich návrhů, na která byste jinak přišli obtížněji, a tak i když nejste technicky založení, lze používání těchto nástrojů jen doporučit.

Jak lze efektivně ušetřit místo?

Klíčem k řešení prostorových problémů je především optimalizace úložných prostorů. Myslíte si, že využíváte všechny možnosti? Nemusí tak tomu vůbec být. Oříškem v dětském pokoji bývají především postele, které zaberou většinu místa. Pořiďte si tedy patrové postele, které mohou být nabízeny v celé sestavě. Kromě dvou lůžek tak získáte i skříň a komodu, které jsou do sestavy také zakomponované. Plochy skříní se pak dají využít i jako nástěnka či prostor pro lepení plakátů, což vaši junioři jistě uvítají. V případě jen jednoho obyvatele dětského pokoje lze místo dolního lůžka patrové postele umístit pracovní stůl. Bude-li se nacházet v blízkosti okna, zůstane stále osvětlený a je možné se zde učit či tvořit. Patrovou postel lze zakoupit jako sektorový nábytek či si její výrobu zadat jako vlastní zakázku.

Další možností je pak lůžko s úložným prostorem. Vhodně řešený úložný prostor dokáže pojmout mnoho věcí a zároveň vše vypadá upraveně na rozdíl od varianty, kdy jsou předměty uloženy přímo pod postelí, což již připomíná chaos. Na materiálu postele nelze příliš šetřit. Postel nemusí být přímo z masivu, avšak musí být dostatečně pevná a obsahovat kvalitní konstrukční i spojovací prvky.

Samotnou kapitolou je pak výběr vhodné matrace, která musí být dostatečně pevná, aby nemohla způsobit v konečném důsledku problémy s páteří. Oblíbené jsou pak i sendvičové matrace, které mají pevné jádro s několika dalšími na něj nabalenými vrstvami.

Chvála vestavným skříním

Dalším pomocníkem, který zachrání místo ve vašem bytě, je vestavná skříň. Jedná se o obvyklé, ale stále velmi účinné řešení. Je-li skříň vyrobena na zakázku, tím lépe, dokáže s prostorem hladce splynout a zároveň se stane úložištěm pro všechno potřebné, ať se jedná o šaty, či o další předměty.

Další možností je patro zbudované v předsíni přímo nad vchodovými dveřmi, což je často nevyužívaný prostor, který však dokáže také výrazně prospět jako další úložiště věcí. Pravidlem je, že by tato řešení měla být vytvořena skutečně odborně podle promyšleného plánu, amatérská řešení jsou sice rychlá, ale nemusí vynikat svou skutečnou efektivitou.

Pořiďte si amatérské konzultanty

Děti toho obecně dokážou více, než se většina z nás domnívá. Zároveň jsou-li zapojeny do určitých akcí, cítí se důležitější a místo zlobení i více spolupracují. Využijte těchto psychologických zákonů a zapojte je do proměny jejich dětského pokoje či dalších místností v bytě. Nechte je, ať přijdou se svými návrhy. Některé z nich budou sice ze sféry science fiction, některé ale mohou být naopak zajímavé a minimálně položit základy k dalším praktickým úvahám. Navíc tyto služby máte zcela zdarma.

Stejně tak je zapojte i do vlastních nákupů, ať samy vidí, jaké kusy nábytku se jim nakupují. Zároveň si samy mohou určovat některé parametry, například barvu, která není až tak klíčovým kritériem. Uvidíte, že tak dosáhnete nejen více prostoru, ale i větší spokojenosti celé rodiny.

21.11.2018 11:39 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist