Pronajímáte byt a nebo si jej chcete pronajmout? Dejte si pozor!

Pronajmout si byt není totéž, co zaplatit si hotel. Může se stát cokoliv, nic není možné ošetřit na 100%, ale mnohému se dá předcházet. To samé platí i o situaci, kdy si chcete koupit byt tzv. na hypotéku, pronajmout jej a z nájmu pak umořovat dluh.

116319-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Vztahy pronajímatel a nájemce ošetřuje celá řada paragrafů, vyhlášek a zákonů, které těžko budeme všichni znát. Základním pramenem je „občanský zákoník“ a praktickým nástrojem pak  množství publikací obsahujících vzory smluv, které najde zájemce v každém obchodě s právnickou literaturou. Vzory smluv, které jsou dostupné online, nemusí být vždy autoritativní a přesné, tedy pokud je člověk nestahuje z nějakého oficiálního zdroje.

Pokud se jedná o tak závažnou či dlouhodobou událost, jakou je pronajímání či pronajmutí bytu, pak rozhodně stojí za to „vyhodit“ i pár tisíc korun za postavení mustru smlouvy u právníka. Náš právní řád zatím primárně chrání nájemce, jehož zájmy se zohledňují v prvé řadě z toho důvodu, že bydlení spadá do kategorie sociální, a tudíž je (byl) kladený důraz na svého druhu bezpečí či jakou si jistotu. Zájmy pronajímatele jsou zájmy komerční a tím pádem logicky přicházejí (ly) na řadu až jako druhé. Tento stav se přirozeně může změnit.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

A na co si tedy dát primárně pozor tak, aby se předešlo alespoň těm nejhrubším chybám?
Smlouva nemusí citovat veškeré paragrafy, ale může se na ně odvolávat.
Přečtením samotné smlouvy tedy seznámení se s právním rámcem kontraktu nekončí.
Součástí smlouvy by měl být popis bytu s uvedenými počty čtverečních metrů jednotlivých místností, což platí i pro případnou komoru nebo třeba sklepní kóji. Měla by být jasně uvedena kategorie bytu, jeho případné vybavení, jeho cena a způsob užívání. Taká zde musí být jasně určeno, kdo za co zodpovídá a kdo platí opravu. Dokument by měl obsahovat sumu metrů užitné plochy a její cenu.
Je praktické, pokud smlouva jasně uvádí, kdo udržuje či myje chodbu, zametá chodník atd. Zní to jako banalita, ale jsou to smluvní podmínky, na jejichž porušení se může vázat oprávněnost podání výpovědi z bytu. Totéž platí o (ne) možnosti v bytě podnikat, chovat v něm zvířata jako psy a kočky atp. Problémem dnes také může být kouření. Všechny tyto záležitosti je dobré ve smlouvě uvést a jasně popsat. Předchází se tím nepříjemnostem.
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
16.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist