Moderní obývací pokoj v přírodní barvě

Pohodlné a útulné bydlení je trendem, který nastoupil po chladně minimalisticky laděném interiéru plném betonu a strohosti. Tóny hnědé a přírodní materiály jsou těmi nejlepšími pomocníky, kteří příjemné prostředí pomáhají budovat. A mají další výhodu: jsou nadčasové a stojí nad trendy.

laskasas_6870832_traverlivingroom.jpg-1-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Laskasas

Dřevo je příjemné, teplé a přátelské, proto se jím tak rádi obklopujeme. Je ale také drahé a tak ho často nahrazují levnější imitace. Díky moderním technologiím jsou ale téměř dokonalé a od skutečného dřeva k nerozeznání, snad jen dotekem můžeme odhalit, že nesaháme na dokonalý výtvor přírody, ale na prefabrikát.

Začněme od podlahy

Při jejím výběru bychom se neměli řídit jen podle osobního vkusu, ale potřeb a možností interiéru. Určité věci a zásady vybavování interiéru cítíme podvědomě, v ostatním si necháme poradit nebo se inspirujeme prací odborníků. V bytě, kde je málo přirozeného světla, upřednostníme podlahu světlých barev.

V současnosti není žádný problém pořídit si dřevěnou podlahu ani PVC  v dekoru dřeva, takže výběr je pestrý, ať již vaše volba padla na kteroukoli variantu.

Možností je ale mnohem víc: vinyl, rigid, laminát,  – vše vám zaručí skvěle vypadající interiér v souladu s přírodou a přírodními barvami.

Přemýšlíme ale také o zátěži, kterou bude podlaha snášet. Zatímco dva lidé si mohou dovolit citlivější materiál, v domácnosti, kde se dětské nožky míhají mezi psími tlapkami, zvolíme tvrdý a trvanlivý.

Šaty dělaj´ člověka, stěny…

Výmalbu pokoje volíme s ohledem na nábytek, dekorace i podlahu. I v tomto případě hraje roli množství přirozeného světla. Ale v naší zeměpisné  šířce ani to největší okno nezajistí v některých měsících jeho dostatečný přísun.

Tmavé barvy si mohou dovolit obyvatelé jižních krajů, my raději volíme jemné světlé odstíny v nekonečné škále hnědé, béžové, okrové a dalších.

Pro zvýraznění si můžeme dovolit jednu stěnu nebo jen část vymalovat tmavou barvou. To samé platí i pro použití tapet těžkých luxusních temných vzorů, které prostoru dodají tvář a švih, ale zacházíme s nimi opatrně, abychom prostor nepřeplácali.

Nábytek, příbytek…

Obývák dělá pohovka, nelze se přít. Měla by být především pohodlná, aby se nám příjemně odpočívalo a pojmout všechny členy domácnosti. K světlejší stěně a podlaze klidně vybereme tmavší, v sametově hnědém odstínu. Při výběru potahu opět bereme ohled na provoz a zátěž všech, kteří domácnost obývají.

Nábytkovou sestavu volíme dřevěnou, nebo ve škále hladkých folií. Může být velká, nebo tvořena jen policí. V dnešní době se klidně obejdeme bez ní a televizor postavíme na jednoduchou polici nebo zavěsíme na zeď. Pro útulnost raději umístíme do pokoje zajímavou komodu nebo skříňku, která je sama o sobě zajímavá a nemusí od ní odpoutávat pozornost obří obrazovka.

Pak už zbývají koberec, osvětlení, dekorace. Béžová, hnědá, čokoládová, krémová, šedá, smetanová, slonová kost, café latte nebo pudrová, to všechno jsou přírodní barvy, ze kterých můžete vybírat. Můžete jít cestou kontrastu, nebo zvolit styl tón v tónu. Není problém si nechat vyrobit svítidla  v barvě látky, kterou si zvolíte. Sladění tak bude dokonalé. V současnosti není žádný problém zakoupit dokonce i topná tělesa netradičních tvarů i barev, takže šance na souznění nutného vybavení obývacího pokoje je velká.

Dřevo, přírodní barvy, jednoduché nenápadné vzory –  to jsou prvky, které nepřestanou být aktuální. Není třeba obávat se, že za pár sezón váš obývací pokoj přestane být in. Barva v interiéru vždy sehraje velmi důležitou roli, otevírá prostor do místnosti a vytváří v něm jistou náladu. Pokud barvy a jejich odstíny vzájemně korespondují například s nábytkem, okenními rámy či  dveřmi, je výsledek dokonalý.

1.7.2020 4:00 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist