Květiny na Velikonoce: Které vybrat, aby krásně kvetly o svátcích?

Největší parádu o Velikonocích udělají o jarní pestrobarevné květiny. V této době si na jejich nedostatek nemůžeme stěžovat. Jejich zářivé květy nejčastěji ve žlutých a modrých barvách vnášejí domů sváteční atmosféru. A nemusíme se omezovat jen na řezané květiny. Široké možnosti nabízejí cibuloviny v květináčích, které vydrží velmi dlouho a dají se z nich vytvořit krásná velikonoční aranžmá.

shutterstock_1942009063-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

K nejoblíbenějším jarním květinám bezesporu patří tulipány a narcisy. V řezané formě se dají koupit v každém supermarketu. Ve vysokých vázách vypadají úžasně a dobrou péčí vydrží kvést i týden. I přesto jsou mnohem lepší variantou hrnkové cibuloviny. Můžeme je totiž obdivovat ještě dlouho po skončení svátků a dojedení posledního kousku velikonočního beránka.

Elegantní hyacinty

Jedná se o jedny z nejelegantnějších jarních květin. Původní druhy kvetou pouze modře, ale dnes se běžně objevují i fialové, růžové, červené a bílé odrůdy. Díky nim bude výzdoba vypadat úžasně a ještě k tomu nádherně vonět.

Jak se starat o hyacinty, aby na Velikonoce krásně kvetly? Důležité je především umístění. Místo pro hyacinty by mělo být světlé tedy na parapetu nebo v těsné blízkosti okna. Nemají rády velké teplo, proto dbejte na to, aby teplota v místnosti nepřesáhla 20 °C. Proto jim bude nejlépe v předsíni nebo na verandě, kde se tolik netopí.

Při běžné pokojové teplotě brzy odkvetou. Při jejich pěstování nesmíte zapomenout na pravidelnou zálivku, substrát v květináči by měl být stále mírně vlhký. Pokud ho necháte vyschnout, brzy uvadnou.

Něžné modřence

Modřence v době svého kvetení promění záhony na modré moře. Existují ale také v bílých a růžových variantách. Jejich drobné květy rostou v četných hroznech a vypadají jako malé zvonky. V nádobách se tolik nepěstují, ale to je škoda, protože se s nimi dá velmi dobře pracovat v rámci různých jarních či velikonočních aranžmá. Skvělým nápadem je kombinovat je s bílými kontrastními akcenty.

Modřence budou nádherné, pokud je ubytujeme v úrodné půdě. Preferují slunné i polostinné stanoviště, což z nich činí poměrně univerzální rostliny. Špatně reagují pouze na nadměrné teploty. Pokud zajistíte, aby teplota nepřesáhla 18 °C, vydrží dlouho. Zemina v květináči by měla být také vlhká, ale ne přemokřená.

TIP Living.cz: Cibulky po odkvětu nevyhazujte! Uskladněte se na tmavém místě s nízkou vlhkostí a v září je vysaďte na zahradu.

Zářivé narcisy

Samotná barva narcisu je spojována se sluncem a jarní energií. Během velikonočních oslav by rozhodně neměly chybět. Pokud si však chceme užít jejich nádheru, musíme být při nakupování ostražití.

Při výběru narcisu v květináči dejte přednost exemplářům s nerozvitými květy a mnoha poupaty. Ty rozkvetlé vám do svátků nevydrží. Při přepravě rostliny z obchodu dbejte na to, abyste ji chránili před větrem a nízkými teplotami. Doma jim dopřejte pobyt v chladné místnosti do 18 °C. Nejlépe se jim bude dařit na světle, ale ne na přímém slunci.

Při zalévání dávejte pozor, abyste cibulky nenamočili. Dbejte na to, aby se voda dostala pouze do kontaktu s půdou. To je ostatně univerzální pravidlo pro domácí pěstování cibulovin. Ať už si vyberete kterýkoliv druh, nebo se rozhodnete je zkombinovat, budete mít jistotu, že Velikonoce budou u vás doma opravdu krásné.

1.4.2022 11:30 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist