Knihovna zabydlí váš obývací pokoj

Jak máte vyřešenou vlastní knihovnu? A máte vlastně knihovnu? Klasikou a nebo jinou? A jaká je vlastně tak „klasická“? Bez ohledu na modernost nebo tradici máme pro vás jeden tip. Nejsou to žádná kouzla, jen chceme upozornit na jednoduché, elegantní a praktické řešení. Je to o knihách a o jejich barevných hřbetech.

Jedou ze základních skutečností, která ovlivňuje naše vnímání interiéru, je bezesporu barva stěn. Vedle barvy pak hraje velmi podstatnou roli také fakt, zdali je stěna holá, nebo plná obrazů, plakátů, nebo zdali jsou na ní poličky a nebo, zdali je jinak vyřešená atd. Vzpomeňte si např., jak se ve většině pizzerií snaží její majitelé vyrobit pocit útulnosti tím, že po stěnách rozvěší desítky drobných předmětů. Místnost se tím tzv. zabydlí. Ale knihovna je možná zajímavější a praktičtější způsob.

TIP: zkuste celou stěnu zaplnit jednoduchým policovým systémem, který se stane stejně tak jednoduchou knihovnou. Hřbety knih jsou různě velké, různě barevné a srovnané v knihovně vytvářejí velmi atraktivní a „teplý“ efekt. Je tu určitě lepší, než si po vzoru zmiňovaných pizzerií věšet ve snaze po zabydlenosti na stěnu staré hrnce, pánvičky a nebo svazky česneku či cibule.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Pokud budete svou knihovnu plánovat, pak nezapomeňte na několik základních pravidel a tipů.

1. pamatujte na to, že knihovna se budete (jste-li aktivní čtenáři) neustále, byť pomalu doplňovat a tak stojí za to pořídit si knihovnu na takový počet knih, který představuje zhruba necelý dvojnásobek jejich současného počtu.

2. knihy mají různé rozměry a i výška či výškový rozestup vašich regálových konzol v knihovně by měl být takový, aby pojal i atypické formáty. Běžně se nejširší výškový rozestup mezi regály pohybuje  kolem 50 cm (vyšší knihy se takřka neobjevují).

3. vertikální nosné prvky knihovny, na které se pak pokládají samotné policové díly, mohou vytvářet zajímavou rytmickou hru a nemusí tedy stát ve stále stejných rozestupech. Tato rytmická hra je jedna z mála způsobů, jak se dá knihovna ozvláštnit a stojí tedy za to věnovat ji pozornost.
4. elegantní a pohodlné je pak používání dvou -tří stupňových schůdků, které vám zpřístupní i horní patra knihovny.

5. zvažte zasklení knihovny. Posuvné či otevíravé prosklené dveře jsou na jednu stranu elegantní a díky nim nebudete muset tak často utírat prach v knihovně. Na stranu druhou bude nutné sklo leštit a faktem zůstává, že tak velké skleněné plochy jsou poměrně nebezpečné.

Další inspirace pro vaše bydlení ve článku Interiérové momentky – inspirace a tipy

Red.
Foto: Poliform a archiv redakce

27.11.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist