Dejte šanci konopí

Materiály z konopí zajistí vašemu domovu výbornou tepelnou i hlukovou izolaci, zdravé vnitřní prostředí a navíc minimalizují dopad na životní prostředí. To už je dost důvodů k tomu, dát konopí šanci.

133722-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: archiv redakce

Konopí seté (Cannabis sativa) je jednoletá teplomilná bylina patřící do stejné čeledi jako například oblíbený chmel (Cannabiaceae). Konopí má i přes svou neblahou pověst široké využití v řadě oborů. Technické konopí, které se využívá ve stavebnictví, se vyznačuje téměř nulovým obsahem psychoaktivní látky THC. Jeho pěstování je tedy naprosto legální a byla by škoda tuto všestrannou rostlinku nevyužít! Díky konopí můžete tepelně izolovat svůj dům efektivně, ekologicky a zdravě.

Konopné pazdeří

Pazdeří se vyskytuje uvnitř stonků a dalo by se říci, že se jedná o odpadní materiál při průmyslovém zpracování konopí. Kromě využití ve stavebnictví se osvědčilo i jako podestýlka pro zvířata. Vzhledem ke svému složení (53 % celulózy, 21 % ligninu, 18 % ostatních látek a pod 10% vody) se právem stalo žádaným materiálem.

Hempcrete konopný beton

Pazdeří obsahující křemík ve spojení s hydraulickým vápnem zkamení, proto se vzniklý materiál označuje jako konopný beton (či anglickým názvem „hempcrete“). Pokud byste chtěli být úplně ekologičtí, je možné nahradit vápno do značné míry hlínou. Zde však platí omezení: hlínu se nedoporučuje používat tam, kde by kvůli vlhkým stěnám nemusel materiál vyschnout.

Šetrná a chytrá izolace zároveň

Izolace z konopí má oproti konvenčním (minerálním) izolacím velkou výhodu, a to, že se ani v letních měsících nepřehřívá. Jak je to možné? Minerální izolace se ohřívá rychleji a stejně tak rychleji začíná topit. Izolace z konopí má tzv. fázový posun, což způsobí zpomalení nahřátí. Výsledkem je fakt, že izolace z konopí začíná topit až v momentě, kdy už slunce zapadá. Ušetříte tak nejen na klimatizaci…

Široká paleta využití

Konopí lze spolehlivě využít v krovech, stropech, podlahách, vnitřních ale i vnějších stěnách. A pokud se držíte přírodních kombinací (konopí s hlínou, bioplastem atd.), nemusíte se vyzbrojit ani hromadou ochranných pomůcek, jak je tomu často u konvenčních materiálů. Konopí totiž nedráždí dýchací cesty! Proces výroby je energeticky nenáročný a nezatěžuje životní prostředí. I přes to si ještě nejste jistí, zda je pro vás správnou volbou? Neváhejte se podívat na kontakty pod čarou a dozvědět se o konopí jako stavebním materiálu přímo od odborníků.

Text: Gabriela Šedivcová
Foto: www.cannabric.cz, www.konopa.cz, www.konopny-beton.cz


www.izolace-konopi.cz, +420 728 194 806
www.prirodnistavba.cz, +420 778 099 003
www.konopa.cz, +420 724 106 808

25.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist