Chcete mít perfektní kuchyň? Víme, jak na to!

Možná to zní jako planá fráze, ale perfektní kuchyň je opravdu perfektní pouze tehdy, pokud nejen dobře vypadá, ale je také praktická. Připravili jsme pro vás šest rad, které se vám při plánování kuchyně budou určitě hodit.

7modern-fitted-kitchen-with-exposed-brick-wall-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Brayer Design

Ostrůvek by měl být flexibilní

Máme tím na mysli, že kuchyňský ostrůvek je úžasná věc. Pokud si ho můžete prostorově dovolit, neváhejte ani chviličku a jděte do toho. Můžete si do něj nechat zabudovat varnou desku, dřez na mytí nádobí a navíc získáte další pracovní plochu. To ale není všechno.

Vytvořte si zároveň z ostrůvku společenské „minicentrum“. Nechte ho upravit tak, aby se u něj dalo z jedné strany pohodlně sedět jako u stolu, tzn., aby horní deska přesahovala a vzniklo tak místo pro nohy. Rádi ho pak využijí členové rodiny k vypití rychlé kávy nebo děti u něj posvačí. A vy budete tak v kontaktu se svými nejbližšími, i když budete mít práci v kuchyni. Nechte si dost místa na otevírání dvířek

Také v kuchyni potřebujete nějaký ten „životní“ prostor. Doporučujeme vám proto ponechat minimálně 1 metr mezi kuchyňskou linkou a  protější stěnou. Tím spíš, jsou-li tam spotřebiče nebo dokonce vstupní dveře. Pokud máte dost místa, klidně přidejte ještě dvacet třicet centimetrů navíc. Můžete pak mít otevřené podle momentální potřeby zásuvky i skříňky nebo třeba myčku nádobí či troubu. A nebudete se jim muset neustále vyhýbat.

Schovejte zásuvky

Jedna z věcí, bez které se v kuchyni neobejdete, ale která často designově ruší, jsou zásuvky. Naštěstí existuje spousta chytrých způsobů, jak skrýt tyto zdroje elektrické energie. Můžete si pořídit výsuvný blok, který použijete pouze v případě potřeby, jinak zůstane zasunutý pod pracovní deskou a zásuvky vám zbytečně nepřekážejí. Další možností je chovat zásuvky do spižírny nebo kuchyňské skříňky. Tato metoda má přidaný bonus, neboť tím zároveň zabráníte přeplnění pracovní plochy malými kuchyňskými spotřebiči, jako jsou toustovače, varné konvice, kávovary atd.

Dejte myčku co nejblíž ke dřezu

Najít ideální místo pro myčku  na nádobí bývá často docela oříšek. Záleží to nejen na dostatku místa, ale také na přívodu vody a elektrické energie. Máte-li možnost, vyplatí se trošku s kabely a trubkami čarovat, abyste mohli umístit myčku co nejblíž ke dřezu na nádobí. Uvidíte, že je to velmi praktické, protože při vaření je právě trasa dřez-myčka velmi frekventovaná.

A dejte pozor ještě na jednu věc. Nestavte myčku ke stěně. Pro obslužný komfort je důležité, aby byla přístupná z obou stran.

Budiž světlo

Každý, kdo má zkušenosti s vařením a dalšími kuchyňskými pracemi, vám určitě potvrdí, že velmi důležitou úlohu hraje světlo. Na krájení masa, čištění zeleniny atd. holt potřebujete pořádně vidět. Ale nejde jen o přípravu potravin, osvětlení je důležité i nad jídelním stolem a nad ostrůvkem.

Proto je dobré použít více druhů světel. Lustry, reflektory, podhledové osvětlení a praktické je také osvětlení uvnitř spíže.

Kuchyň je prostě potřebné dobře naplánovat, aby byla nejen krásná, ale i praktická. Jedině tak bude skutečně perfektní.

18.10.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist