Ztratíme podporu stavebního spoření?

Podpora stavebního spoření a úlevy daní na bydlení by se pravděpodobně v dohledné době mohly dočkat výrazné redukce. Vláda je totiž připravena dále pokračovat ve zjednodušovaní a snižování výše daní. Případné zrušení státní podpory stavebního spoření by ale znamenalo postupnou likvidaci stavebního spoření v České republice.

124835-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Je hrozba zrušení reálná?

Zvýhodnění stavebního spoření, daňové úlevy na hypotéky a další státní podpory bydlení by mohly v dohledné době projít výraznou redukcí. Ministerstvo financí sice momentálně žádný návrh na změnu stavebního spoření nepředkládá, ovšem pravdou je, že je připraven návrh nového zákona o dani z příjmů, a obecně platí, že jakákoliv úleva vyslovená ve prospěch jedné skupiny zákonitě vyvolá zvýšení daní o skupin ostatních.
Premiér Mirek Topolánek je pro zrušení státní podpory stavebního spoření, neboť podle něj již dávno charakter stavebního spoření nemá. Okamžité zrušení státní podpory stavebního spoření by však nevyhnutelně znamenalo faktický konec stavebního spoření v České republice.

Odborníci se shodují

Nemalé dopady předpokládá i Milan Lávička, analytik společnosti Atlantik FT, podle kterého by zrušení přímé podpory státu prakticky znamenalo postupný zánik stavebního spoření. „Lidé by hromadně začali uzavírat na poslední chvíli stavební spoření, aby ještě stihli využít státní podpory. Poté by však již neměli žádný důvod uzavírat nové smlouvy, jelikož by jim to nadále neposkytovalo žádnou výhodu oproti jiným alternativám uložení úspor,“ uvedl. Stejný názor vyjádřil také tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý.

O co všechno bychom přišli?

V současné době lze na stavebním spoření získat kupříkladu ročně až tři tisíce korun státní podpory, úroky z vkladů jsou zcela osvobozeny od daně z příjmů a zákazníci si mohou odečíst od daní i úroky z úvěrů ze stavebního spoření. Po změně by ale s největší pravděpodobností o takovéto výhody přišli.

V řeči čísel to znamená, že by v případě zrušení daňových odpočtů klient u běžné půjčky ze stavebního spoření ve výši 350.000 korun tratil měsíčně kolem 250 korun. V případě hypotéky na 1,7 milionu korun na 25 let jde o přibližně 13.000 ročně v prvních letech splácení.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

11.1.2008 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist