Zrcadla v bytě? Skvělý nápad! Jak je rozmístit, aby byt zvětšila a prosvětlila

Zrcadlo je dobrý sluha, ale pokud to s nimi přeženete nebo je nevhodně rozmístíte, rázem se promění ve zlého pána. Poradíme vám, jak správně zrcadla umístit, aby se z vašeho bytu nestalo zrcadlové bludiště.

ilustracni_foto_amirro_6-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Amirro

Jak vybrat to správné zrcadlo?

Máme tendenci nakupovat věci podle toho, jak se nám líbí. Tyto impulzivní nákupy většinou neberou ohled na účel, kterému má daný předmět sloužit. A při jeho začlenění do domácnosti zjistíme, že se tam vlastně vůbec nehodí. To platí i u zrcadel.

Proto při nákupu přemýšlejte: Jaký bude jeho účel? Bude-li soužit především pro odraz vaší osoby a kontrolu vizáže, pak najdou využití především v koupelně nad umyvadlem, u make-up stolku a v chodbě či šatně. Každé z těchto míst má svá specifika.

Koupelnové zrcadlo i make-up stolek se zrcadlem budou vyžadovat především dostatečné osvětlení nebo ideálně denní světlo, které nezkresluje drobné detaily v obličeji, na jejich velikost se neklade takový důraz.

V chodbě pak naopak fungují lépe velká zrcadla, která odráží celou postavu. Umístěna by měla být buď v celé výšce zdi, nebo v takové úrovni, aby se v něm dobře viděli všichni členové domácnosti.

Zrcadla umístěná v dalších místnostech či částech bytu plní spíše dekorační funkci. Proto by měla držet celkovou linii s vybavením bytu a do interiéru zapadnout jak barevným provedením, tak designem.

Hlavní roli zde pak hrají odrazy, které ‚zdvojnásobí‘ vybrané zajímavé prvky v místnosti. Mohou to být například obrazy, designové doplňky nebo květiny.

Hrátky s prostorem a světlem

Zrcadla jsou osvědčeným prostředkem, který dokáže opticky zvětšit malé prostory.

„Ať zvolíte velkoformátová zrcadla nebo chytře umístěná menší nástěnná zrcadla v rámu či bez něj, vždy dbejte, aby byla situována na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti (například chodby), kde bude vytvářet dojem, že místnost pokračuje dál, a tím ji opticky zvětší. U velkoformátových zrcadel pak tento dojem umocňuje, pokud se minimalizuje viditelnost spár,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro, největšího českého výrobce zrcadel.

A podobně funguje také hra se světlem v místnosti, které zrcadla odrážejí a tím prostor více prosvětlují.

Když zrcadla škodí

Množství, velikost i umístění zrcadel má vliv nejen na celkovou atmosféru, ale také náladu v bytě. Zrcadla totiž energii nevytvářejí, ale odrážejí.

A pokud to se zrcadly v bytě přeženete, může to mít negativní vliv i na psychiku, protože mozek musí neustále vyhodnocovat, co je realita a co pouhý odraz. Zkrátka si vytvoříte z bytu zrcadlové bludiště jako z pouti.

Stejně tak nepřidají na klidu ani velká zrcadla v ložnici, která mohou ovlivňovat kvalitu spánku. Rušivě působí nejen odrazy v zrcadle během noci, ale také více světla, které může narušovat klidný spánek. Tady funguje přirovnání s veřejným domem. A tam bychom tedy spát nechtěli…

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist