Zrcadla v bytě? Skvělý nápad! Jak je rozmístit, aby byt zvětšila a prosvětlila

Chybí vám na stěně okno, nebo jsou vaše místnosti příliš malé? Pomůže zrcadlo! Je opravdu kouzelné, protože odráží světlo, zvětšuje prostor a vytváří zajímavá zákoutí. Jen pozor, abyste nakonec neskončili v zrcadlovém bludišti.

ilustracni_foto_amirro_6-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Amirro

Pozor na impulzivní nákupy

Máme tendenci nakupovat věci podle toho, jak se nám líbí. Tyto impulzivní nákupy většinou neberou ohled na účel, kterému má daný předmět sloužit. A při jeho začlenění do domácnosti zjistíme, že se tam vlastně vůbec nehodí. To platí i u zrcadel.

Proto při nákupu přemýšlejte: Jaký bude jeho účel? Bude-li soužit především pro odraz vaší osoby a kontrolu vizáže, pak najdou využití především v koupelně nad umyvadlem, u make-up stolku a v chodbě či šatně. Každé z těchto míst má svá specifika.

Koupelnové zrcadlo i make-up stolek se zrcadlem budou vyžadovat především dostatečné osvětlení nebo ideálně denní světlo, které nezkresluje drobné detaily v obličeji, na jejich velikost se neklade takový důraz.

V chodbě pak naopak fungují lépe velká zrcadla, která odráží celou postavu. Umístěna by měla být buď v celé výšce zdi, nebo v takové úrovni, aby se v něm dobře viděli všichni členové domácnosti.

Zrcadla umístěná v dalších místnostech či částech bytu plní spíše dekorační funkci. Proto by měla držet celkovou linii s vybavením bytu a do interiéru zapadnout jak barevným provedením, tak designem.

Hlavní roli zde pak hrají odrazy, které ‚zdvojnásobí‘ vybrané zajímavé prvky v místnosti. Mohou to být například obrazy, designové doplňky nebo květiny.

Prostorové hry

Zrcadla jsou osvědčeným prostředkem, který dokáže opticky zvětšit malé prostory.

„Ať zvolíte velkoformátová zrcadla nebo chytře umístěná menší nástěnná zrcadla v rámu či bez něj, vždy dbejte, aby byla situována na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti (například chodby), kde bude vytvářet dojem, že místnost pokračuje dál, a tím ji opticky zvětší. U velkoformátových zrcadel pak tento dojem umocňuje, pokud se minimalizuje viditelnost spár,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro, největšího českého výrobce zrcadel.

A podobně funguje také hra se světlem v místnosti, které zrcadla odrážejí a tím prostor více prosvětlují.

Všeho moc škodí

Množství, velikost i umístění zrcadel má vliv nejen na celkovou atmosféru, ale také náladu v bytě. Zrcadla totiž energii nevytvářejí, ale odrážejí.

A pokud to se zrcadly v bytě přeženete, může to mít negativní vliv i na psychiku, protože mozek musí neustále vyhodnocovat, co je realita a co pouhý odraz. Zkrátka si vytvoříte z bytu zrcadlové bludiště jako z pouti.

Stejně tak nepřidají na klidu ani velká zrcadla v ložnici, která mohou ovlivňovat kvalitu spánku. Rušivě působí nejen odrazy v zrcadle během noci, ale také více světla, které může narušovat klidný spánek. Tady funguje přirovnání s veřejným domem. A tam bychom tedy spát nechtěli…

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist