Znovuzrození historického objektu si žádá pevné nervy! Není třeba čekat na jaro

Kdo má rekonstrukci historického objektu za sebou, ví už o čem bude řeč. O velmi dlouhé cestě lemované častými návštěvami úřadů, o vysokém telefonním účtu při shánění kvalitního materiálu i řemeslníků, a o vyčerpávajícím vyplňování desítek formulářů, bez nichž žádné peníze na obnovení památky nikdy nezískáte. A to jste teprve na začátku

(Zdroj: archiv redakce)

Podle čeho se pozná památkově chráněná stavba

Než začnete obíhat povolení ke stavbě zavítejte na příslušný katastrální úřad, kde se dozvíte zda je nemovitost památkově chráněná. Ve výpisu z katastru zkontrolujte všechny základní údaje (číslo parcely, výměru, druh pozemku, vlastnická práva), ale především si v poznámkách o nemovitosti všimněte, jestli je budova zařazena do památkové zóny, chráněné krajinné oblasti nebo je samostatně památkově chráněna. Údaje z výpisu si můžete ještě ověřit na pracovišti Národního památkového ústavu (podle krajů), nebo na příslušném referátu městského úřadu obcí s rozšířenou pravomocí, kde jsou k dispozici seznamy památkově chráněných objektů.

S požehnáním úřadů

Podle stavebního zákona je  rekonstrukce stav, kdy se změní technické parametry, funkce nebo účel stavby a je jedno zda se jedná o „obyčejný“ dům nebo památkově chráněnou stavbu. Postup při rekonstrukci, opravě či přestavbě kulturní památky je dán obecně závazným postupem, kde je stanovena povinnost vlastníka nemovitosti požádat odbor památkové péče o vyjádření. V tomto závazném stanovisku odbor památkové péče stanoví základní podmínky, za nichž lze stavební práce připravovat a provést. Žadatel předkládá žádost o stanovisko k zamýšlené rekonstrukci objektu na oddělení památkové péče místně příslušného magistrátu buď osobně přes podatelnu nebo poštou. K žádosti se dokládá aktuální výpis z katastru nemovitostí jako doklad vlastnického vztahu k nemovitosti a projektová dokumentace ve dvou vyhotoveních. Úřad má na vyřízení standardně třicetidenní lhůtu, kterou může ve složitých případech prodloužit až na šedesát dní. Na základě písemné žádosti vlastníka vydá památkový odbor závazné stanovisko, což je jeden z nezbytných podkladů potřebných pro vydání stavebního povolení, ohlášení stavebních prací a územního rozhodnutí.

Jak je to s financováním

Shromáždit dostatek finančních prostředků na rekonstrukci památkově chráněné stavby je obtížnější než vzít si úvěr na rekonstrukci „obyčejného“ domu. Vlastní finanční rezervy lze doplnit z dalších zdrojů. Stát nabízí několik možností – příspěvek z rozpočtu ministerstva kultury a krajské dotace. V prvním případě pro fyzickou osobu i podnikatele přichází v úvahu některý z programů (grantů) na záchranu kulturního dědictví, o který se žádá u místně příslušného odboru památkové péče. Pro následující rok už je ale pozdě. Lhůta pro podání žádosti již uplynula letos v květnu a tak nezbývá než to zkusit po novém roce. Nejlépe ihned, protože k žádosti se předkládá mnoho příloh, včetně fotodokumentace stavby.

Další prostředky lze případně čerpat z krajských dotací, konkrétně z Fondu obnovy památek. Peníze z programu na podporu obnovy a zachování kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jako jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky a boží muka, získáte pouze tehdy, když se nemovitost nachází v památkově chráněné zóně. Z ostatních finančních zdrojů přichází v úvahu další programy pro obnovu historických památek, které vyhlašují a poskytují krajské úřady a městské části, popřípadě různé nadace a sponzoři. Pokud i tak shromážděné prostředky nebudou stačit pak přichází na řadu i úvěr. Ale to už je ta poslední a nejméně schůdná možnost, protože v takovém případě bude banka požadovat ručení jiným objektem než zchátralou stavbou před rekonstrukcí.

Pro finančně vyčerpaného stavebníka má však stát hojivou náplast v podobě daně z nemovitosti. Vlastníka, který provedl stavební úpravy kulturní památky totiž zbavuje povinnosti platit daň z nemovitosti po dobu osmi let, počínaje rokem následujícím po vydání příslušného stavebního povolení.

Doufejme, že vám památkově chráněná nemovitost nespadne na hlavu než všechna příslušná povolení získáte. O tom jak historickou stavbu obléci do nového kabátu v souladu s požadavky památkářů přineseme  někdy jindy. Třeba na jaře.

Irena Forejtová
Foto Firem Stavby Suk, Antis a archiv autorky

Publikováno: 25.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Povídání s Uršulou Klukovou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s herečkou Uršulou Klukovou, která spravuje celý dům a povídá o tom, jak dům procházel rekonstrukcí

Domy chráněné zemí

Domy chráněné zemí

Jak na opravy a rekonstrukce nemovitostí

Víte, jak se vypořádat se záludnostmi okolo oprav a rekonstrukcí nemovitostí?

Jak vyčistit fasádu domu

Dušan Staněk popovídá o organických nečistotách na fasádách a jejich vyčištění

Vydra říční

Vydra říční

Péče o mokřady

Péče o mokřady

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.