Znáte krby, které nepotřebují komín?

Představte si, že by bylo možné koupit si v obchodě krb, odnést si jej domů v krabici, vybalit ho a postavit např. do ložnice přímo proti posteli. Pak už by stačilo jen škrtnou sirkou a tím by se z vás stal uživatel krbu. Žádné komíny, vyzdívání ani stavba krbu a stejně tak žádné vynášení popela. A dokonce ani žádný kouř a nebo zápach. Takové krby existují a už jsme o nich psali. Nekouří a nepotřebují tedy odvod zplodin, ale stejně tak jejich plameny vlastně skoro vůbec nehřejí, i když čistě jen dekorací také nejsou.

Těmto zvláštním krbům jsme se již  na stránkách Living.cz věnovali, ale protože začíná podzim a krátí se dny, tak jsme se podívali, jestli se v této oblasti stalo něco nového. Ostatně, máte chuť si podobný krb pořídit domů?

Při vyslovení slova „krb“ si většinou představujeme teplo, oheň, praskání dřeva a příjemně strávené večery, zejména pak v zimě a nebo na podzim. Krby, které nepotřebují komín a můžete si je postavit třeba doprostřed umakartové koupelny panelového bytu, ale umí splnit jen několik z těchto očekávání. Nespalují dřevo, ale biolíh, jehož spotřeba se pohybuje kolem jednoho litru na 3-5hodin hoření. A protož při hoření této směsi vzniká v podstatě zanedbatelné množství zplodin, tak je není nutné odvádět do komína. Zároveň je takové hoření takřka bez zápachu, ale stejně tak není schopné poskytnout teplo ani onen zvuk praskajícího dřeva. Výkon krbů se pohybuje kolem 3 kW, což je  rámci uvažovaného vytápění místnosti poměrně zanedbatelná skutečnost.

Krby – inspirativní fotogalerie

Upozornění: Žádné hoření není zcela bez zplodin a platí to i o hoření biolihiu. Pokud si tedy budete pořizovat takový krb např. do ložnice či kamkoliv jinam, je vždy více než vhodné mít u toho otevřené okno a dopřávat si tak přísun čerstvého vzduchu.

Současná nabídka

Tyto krby se dají pořídit již od částky nepřesahující 10 000Kč, ale stejně tak je možné  za ně utratit i sto a více tisíc. Platí se v prvé řadě za vzhled, který může být klasický a může vyvolávat dojem „pravého“ krbu, stejně jako může být velmi technicistní a určený do moderního interiéru. Krby na biolíh se od doby svého zjevu na tuzemském trhu již distribuují v podstatě ve všech krajských městech a není problém takový krb v současné době pořídit i e.shopu. Tato technologie není nová a již dávno je využívána např. v USA a nejsou známi žádné varovné případy, kdy by došlo např. ke zranění, k otravě zplodinami atp. I v Česku musí pochopitelně biolihové krby  splňovat řadu norem a prodejce je povinen mít tzv. „prohlášení o shodě“, tedy zjednodušeně řečeno prohlášení o shodě s právními předpisy.

Další inspirace pro krb a krby.

Red.
Foto: Bio-krby

9.9.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist