Jak změnit otravné geometrické obrazce na dekorační prvky? Podívejte se!

Rozhodnete-li se pro proměnu svého bytu pomocí dekoračních textilií, máte k dispozici skutečně nepřebernou škálu různých možností. Pokud se však nespokojíte pouze s jedním motivem a pustíte se do kombinace různých dekorů, počítejte s tím, že se vydáváte na „tenký led“. Musíte mít proto neustále na zřeteli atmosféru a styl, který hodláte vytvořit.

obr.15_ikea-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: IKEA

Dekorační látky koupíte v různých barvách a také s rozličnými dekory, ať už jsou to puntíky, proužky, kostky, kytičky nebo všelijaké obrázky. My se však tentokrát zaměříme na vzory geometrické, jako jsou čtverce, obdélníky, trojúhelníky apod.

Všeho s mírou

Vzorovaná látka vypadá mnohem zajímavěji než jednobarevná, ale uvědomte si, že výrazný vzor vás může brzy omrzet. A protože by záclony a závěsy, příp. různé potahy a koberce měly nějakou dobu vydržet, je na místě při jejich pořizování přece jen určitá umírněnost.

Zvolte raději jeden nenápadnější geometrický obrazec, který můžete pomocí drobných doplňků, jako jsou například polštářky nebo ubrusy, zopakovat a tím zvýraznit.

Jak na kontrasty?

Toužíte-li po kontrastních kombinacích, můžete zvolit vzory stejné velikosti a tvaru, které odlišíte pouze barevností.

Pokud chcete kombinovat malé pravidelné obrazce s velkými výraznými, opět je vhodné je sladit alespoň pomocí barvy. Ideální je, když se jedná o sousední tóny v barevném spektru. Dobře působí také velký vzor vedle stejného v menší verzi. Tento způsob se hodí například do dětského pokoje.

Ladění tón v tónu

Jestliže se rozhodnete kombinovat různé druhy geometrických obrazců, zachovejte alespoň jejich vizuální podobnost a barevné ladění. Tomu, aby váš interiér nepůsobil ve výsledku příliš chaoticky, zabráníte tím, že jednotlivé části domu vizuálně propojíte.

Použijte například stejné obrazce na tapetách nebo závěsech na chodbě i schodišti nebo všude položte stejnou dlažbu či koberce se stejným dekorem. Ani v konkrétní místnosti raději nemíchejte dohromady příliš mnoho vzorů. Na druhou stranu pečlivé uspořádání a seskupení motivů působí až nepříjemně a uměle.

Chcete-li si pustit geometrické vzory do svého bytu, pohrajte si s nimi. Dejte si s tím tu práci a najděte si dostatek času na obcházení různých obchodů. Jedině tak si vyberete přesně to, co se k sobě hodí a vašemu domovu skutečně sedí.

Text: Ivana Kukalová

24.2.2017 5:30
Více o tématu: kobercepolštářkypotahy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist