Zloději na sebe práskli, jak jim usnadňujeme práci!

Chystáte se na hory přes vánoční svátky a všem to oznámíte na Facebooku? Pak je možné, že si na váš byt budou broustit zuby zloději. Padesát z nich nám prozradilo, čím jim usnadňujeme práci. Čeho bychom se tedy měli vyvarovat, najdete v našem článku.

109408-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Klíče schované v květináči nebo pod rohožkou, otevřená okna a také Facebook a Twitter, to jsou nejčastější chyby, které bytařům usnadňují práci. Vyplývá to z výsledků průzkumu pojišťoven, jenž proběhl ve Velké Británii mezi bývalými zloději. Právě kvůli lehkovážnému chování majitelů považuje 90 % kriminálníků bytové krádeže za velice jednoduché.

„Pokud žijete v samostatně stojícím domě nebo chatě, máte drahé auto, schováváte si cennosti v nočním stolku a o svých plánech na cesty se vybavujete s přáteli na sociálních sítích, pak přesně splňujete kritéria profilu ideální oběti vloupání. A to je verdikt skutečných expertů na věc: bývalých bytových zlodějů,“ interpretuje výsledky průzkumu Kateřina Krásová, tisková mluvčí pojišťovny.

Lidé, kteří schovávají klíče od domu na naprosto evidentních místech, jako třeba pod rohožkou a v květináči, by měli počítat s tím, že 78 % lupičů kontroluje jako první právě tyto úkryty. K dalším běžným chybám, patří otevřená okna (58 %), a to zejména v létě, kdy majitelé upřednostňují příjemný chládek v domě po návratu nad jeho bezpečností. Také díky naší lehkovážnosti dokáže šest z deseti zlodějů dokonale vybílit byt za pouhých pět minut.

Bytaři jdou s dobou
Většina bývalých zlodějů (68 %) v průzkumu uvedla, že si předem sháněli informace o cílové domácnosti a jejím denním režimu. Kriminálníci také stále ve větší míře využívají trendy sociálních sítí, kde si své potenciální oběti cíleně vyhledávají a sledují jejich pohyb. 12 % dotazovaných polepšených zlodějů odpovědělo, že by využili sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter, aby si zjistili, kde se jejich vytipovaná oběť právě nachází a jak dlouho bude pryč.

„Vzkaz, například na Facebooku, že majitel domu nebo bytu bude pryč, který snadno pochopí i nezúčastněné osoby, může být pro zloděje přesně tou informací, na kterou čeká, aby se do nemovitosti vloupal,“ doplňuje Kateřina Krásová, a dodává: „Nejen vy, ale i lupiči jdou s dobou a vedle tradičních metod využívají ve svůj prospěch také informace zveřejněné na sociálních sítích.“

Při plánování a páchání loupeže hraje čas klíčovou roli a při průzkumu bylo zjištěno, že na bleskovou vykrádačku stačí pouhých pět minut, jak tvrdí 62 % bývalých zlodějů. První věc, po které se lupiči v bytě dívají, jsou klíčky od aut (34 %). Třetina bývalých zlodějů má za to, že majitelé domů ukládají své cennosti do nočních stolků, 20 % si myslí, že by mohly být schované v sejfu a 4 % bytařů by dokonce prohledali ledničku.

Alarm tipaře odradí
Unikátní průzkum rovněž nabízí reálný a nedocenitelný přehled o nejefektivnějších formách zabezpečení majetku. Téměř polovina bývalých zlodějů (40 %) řekla, že zvědaví sousedi nejsou žádnou velkou překážkou jejich plánů. Ve skutečnosti 28 % sousedů bude spíše předstírat, že si ničeho nevšimli, než aby začali dělat povyk a volali policii. Nejefektivnější zabezpečovací zařízení je tak dle polepšených zlodějů alarm proti vloupání, pak pes nebo kamerový systém. Tyto ochranné prvky mohou zloděje při hledání tipů od vašeho domu nebo bytu naprosto odradit.

Redakce
Zdroj:Direct pojišťovna
Foto:socialmediaseo.net,perthnow.com.au

5.12.2011 11:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist